FAQ Chyba, návrh nebo dotaz?

Chodsko.net

Chodsko.net

portál o současném i minulém dění v okolí Domažlic

km
Zrušit
1532 záznamů

Mutěnín - sv. Jan Nepomucký

Socha svatého Jana Nepomuckého u Mutěnína.

Tip na výlet

Mutěnín - židovský hřbitov

Hřbitov pochází z roku 1642, má rozlohu 1151 metrů a zachovalo se zde 162 náhrobků nebo jejich fragmentů. Nejstarší čitelné náhrobky pochází z poloviny 18. století, ty nejmladší pak z 2. poloviny 19. století. Všechny jsou orientovány na východ. Epitafy jsou psány hebrejsky, menší část též německy. Mezi pohřbenými jsou především zemřelí židovští obyvatelé Mutěnína, Ostrova (víska cca2 km na západ od Mutěnína) a Mostku (dnes již zaniklá ves 5 km západním směrem od Mutěnína). Byl zdevastován nacisty. Dnes je obehnán kamennou zdí a citlivě zrekonstruován. Kromě vzpomínky na židovské občany a dojemné atmosféry nabízí i překrásný pohled na Mutěnín a okolí.

Tip na výlet

Mutěnínský lom - přírodní památka

Mutěnínský lom je přírodní památka u Mutěnína. Důvodem ochrany je opuštěný lom v křemenném dioritu mutěnínského pole.

Myslív (Schneiderhof)

Zaniklá ves stávala západně od Všerub mezi silnicí na Maxov a státní hranicí. Ves byla založena kolem r. 1579 "uprostřed lesů", dnes je však okolí zcela odlesněno. Nějakou dobu zde byla v provozu i sklárna. V roce 1930 měla ves 55 domů s německými obyvateli. Po jejich vyhnání byla ves zčásti dosídlena, ale s počátkem socialismu odsud museli obyvatelé odejít kvůli vzniku hraničního pásma. Přetrvávalo zde ještě několik objektů využívaných Pohraniční stráží. Ty byly opuštěny a strženy poté, co se počátkem 70. let prostor vsi ocitl "za dráty", které byly posunuty k silnici Všeruby-Maxov (do té doby vedly jižně od místa po hrázi dosud existujícího rybníka). Dnes zde přetrvává pouze transformátor, který z neznámých důvodů unikl likvidaci. Sporé zbytky základů jsou zarostlé hustým stromovím. V 90. letech měl být v blízkosti investorem ze SRN vybudován velký zemědělský areál, k čemuž ale nedošlo. Místo tak zůstává nadále opuštěné.Období zániku: 1950-1960Důvod zániku: hraniční pásmoZdroje:www.sudety.cpkp-zc.czwww.zanikleobce.cz

Mýtnice (Mauthaus)

Zaniklá ves stávala ve svahu nad Nemanickým potokem podél cesty odbočující k zaniklému Grafenriedu. Osídlení vzniklo v průběhu 17. století. Název místa vznikl proto, že se zde v minulosti vybíralo mýto - až do roku 1764 totiž osada ležela na zemské hranici, neboť západně ležící okolí Grafenriedu do té doby nebylo součástí Čech. Před 2. svět. válkou měla osada 34 usedlostí.Vesnice zanikla v 50. letech při zřizování hraničního pásma. Horní část rozrušilo v 70. letech budování zátarasů, které tehdy byly posunuty k silnici Nemanice-Poběžovice. Z dolní části přežívají zbytky základů ukryté v křoviskách nad cestou. Po roce 1990 zde byl bývalými obyvateli obnoven pamětní křížek.Období zániku: 1950-1960Důvod zániku: hraniční pásmo Zdroje:www.sudety.cpkp-zc.czwww.zanikleobce.cz

Na Drahách (Drahthäuser)

Zcela zničená městská část Všerub.Zdroje:www.sudety.cpkp-zc.czwww.zanikleobce.cz

Na Drahách (Drathäuser)

Zcela zničená osada.Zdroje:www.sudety.cpkp-zc.czwww.zanikleobce.cz

Na Lesní louce (Waldwiesen)

Zcela zničená samota.Období zániku: 1945-1950Důvod zániku: hraniční pásmoZdroje:www.sudety.cpkp-zc.czwww.zanikleobce.cz

Na Samotě (Einödhof)

Zcela zničená samota.Období zániku: 1945-1950Zdroje:www.sudety.cpkp-zc.czwww.zanikleobce.cz

Načetín - kaple

Kaple u Načetína u cesty do Hory Svatého Václava.

Načetín - sv. Václav

Kaple sv. Václava nazývaná („Hensa“).

Nad Hutí - přírodní rezervace

Nad Hutí je přírodní rezervace poblíž obce Bělá nad Radbuzou. Důvodem ochrany je fragment autochtonních bučin pohraničních hvozdů Českého lesa, které jsou významným prvkem regionálního územního systému ekologické stability a ochrany typických rostlinných a živočišných společenstev vázaných na přirozené horské lesy.

Nahošice - sv. Vavřinec

Zámecká kaple sv. Vavřince ve stylu opožděného baroka z roku 1807 je ve vlastnictví státu.

Nahošice - zámek

Tvrz pochází ze 14.stol., kdy byla založená Svatoborem a Markvartem z Nahošic. V 18.stol. byla přestavěna na barokní zámek a za Petra a Jakuba Prušáků v 19. stol. získal zámek pseudorenesanční ráz. V letech 1994 – 1995 byl zámek citlivě rekonstruovaný a jeho interiér byl upraven na 7 nových bytů. Současný vzhled zámku je z posledních úprav z počátku 20. stol. kdy byl zámek rozšířen o obdélný přístavek s polygonální věžičkou a schodiště vedoucí z 1. patra přes ulici do parku. Součástí věže býval vodojem, který byl v roce 1970 stržen. V obci při okraji zámeckého parku stojí bývala zámecká kaple sv. Vavřince z roku 1807.

Nemanice - Bayerův mlýn

V roce 1838 byl majitelem mlýna Geiger Johan.V roce 1930 mlýn patrně již nemlel a nefungovala ani brusírna skla. Dnes je z mlýna pustá, vybydlená budova. Mlýn měl sloužit i jako brusírna skla. V pusté mlýnici se dochovala mlýnská hranice s kamennými sloupy.

Nemanice - Lučina / Untergrafenried (D)

Hraniční přechod pro pěší, cyklo, lyžaře.

Nemanice - Roidlův mlýn

Rozlehlý areál mlýna sloužící dnes jako pila.

Nemanice - sv. Jan Nepomucký

Barokní kostel sv. Jana Nepomuckého - stavba pochází z let 1781-1784. Kostel byl vystavěn pod patronací rodu Stadionů. Za komunismu kostel chátral a několikrát bylo uvažováno i o jeho demolici. Naštěstí ale přišel rok 1989 a otevření hranic a rekonstrukce stavby se ujali původní obyvatelé Nemanic - Němci. Oprava byla zahájena v roce 1991 a trvala skoro 5 let. Dnes je kostel opět chloubou obce a občas se v něm konají i bohoslužby.

Nemanice (34536)

Místní poštovní pobočka.