FAQ Chyba, návrh nebo dotaz?

Chodsko.net

Chodsko.net

portál o současném i minulém dění v okolí Domažlic

km
Zrušit
1532 záznamů

Smrčí - přírodní rezervace

Smrčí je přírodní rezervace poblíž obce Česká Kubice v okrese Domažlice. Důvodem ochrany jsou přirozené a přírodě blízké lesní ekosystémy na skeletovitých svazích s mozaikovitým výskytem vodou ovlivněných půd představující zároveň biotopy vhodné pro život rysa ostrovida a lesní kuny.

Smržovice - koupaliště

Koupaliště je volně přístupné a v červenci a srpnu od 14 do 24 hodin je zajištěn i stánek s občerstvením, možnost stanování a kempování s parkováním přímo u stanu, menší parkoviště, dětský koutek, toalety a studená sprcha u koupaliště.

Sokol Postřekov

Místní sportoviště.

Sokol Stráž

Místní sportoviště.

Sokol Újezd

Místní sportoviště.

Sokolova vyhlídka - přírodní památka

Sokolova vyhlídka je přírodní památka nedaleko Babylonu. Důvodem ochrany je skalní výchoz křemenného valu.

SOU Domažlice

Místní střední učiliště.

Spálenec - Čertův mlýn

Mlýn založený roku 1712 zanikl roku 1947, dodnes se dochovaly dobře patrné zříceniny. Po celu dobu své existence byl v majetku rodu Horníků. Mlýn byl zbořen kvůli blízkosti státní hranice.

Spáleneček (Klein Prennet)

Osada stávala 1 km severovýchodně od Spálence v lokalitě dnes zvané Na Stříbrnici a zcela zanikla. Dnes ji připomíná pouze tabule a kříž na louce. (Osadu nelze zaměňovat s nynějším Spálenečkem, který je částí České Kubice.)Zdroje:www.sudety.cpkp-zc.czwww.zanikleobce.cz

Spáňov

Místní železniční stanice.

Spáňov - sv. Jiří

Kulturní památkou v obci je malá šestiboká barokní kaplička z 18. století, ve které byl roku 1991 posvěcen železný kříž s oltářem a obrazem sv. Jiří, který je patronem Spáňova. V kapličce jsou několikrát ročně slouženy mše.

Srbice - Panna Marie

Návesní kaple Panny Marie.

Srbice - pomník padlým

Pomník padlým v 1. sv. válce.

Tip na výlet

Srbice - sv. Vít

Na severovýchodní straně na pahorku Hůrky stojí prastarý kostel sv. Víta, při němž podle tradice již ve XII. stol. byli mniši Benediktini. Ve starých zápisech ale není nikde o klášteře ani o Benediktinech zmínky. Kostel sv. Víta je jednoduchá svatyně skromných rozměrů, zbudovaná na sklonku XII. století. ve slohu románském, ale s prvními stopami blížícího se slohu gotického. Je to jediný románský kostel v domažlickém okrese. Bohatší a dokonalejší výzdoba se liší od chudoby kostelů v okolí. Hlavní oltář je renesanční řezbářská práce z XVII. stol. Na oltáři je nový obraz sv. Víta, po stranách jsou dřevěné sochy s. Prokopa a sv. Václava, v hořejším nástavci pak menší sochy sv. Barbory. Náhrobek s erbem rytířů Žákavců ze Žákavy, který byl kdysi umístěn před hlavním oltářem, je ze XVI. stol. Nad kostelem ční kamenná věž, která před r. 1821 byla mnohem vyšší. Na zvonici jsou tři zvony. Oltáře byly kdysi tři. Hlavní a dva postranní v koutcích na začátku lodi chrámové. Nyní zbyl jen jeden, patrně z r. 1728.

Srby - pomník padlým

Pomník padlým ve druhé světové válce v Srbech.

Srby - sv. Jan Křtitel

Kostel byl postaven v roce 1744, k jeho rozšíření došlo roku 1761. Vnitřek lodi je považován za vrcholné barokní architektonické dílo, vzbuzující iluzi oválu seříznutého na straně k transeptu. Valená klenba tu přechází k západu do poloviny kopule s výsečemi. Prostor je v přízemí i v patře propojen oválnými arkádami s bočními prostůrky v západních koutech lodi.

Srby - sv. Jan Nepomucký

Výklenková kaple sv. Jana Nepomuckého na mostě.

Sruby (Heuhof)

Obec se nacházela přibližně čtyři kilometry jihovýchodně od Všerub v údolí říčky Kouby při státní hranici s Německem. Po celou existenci obec patřila střídavě do Bavorska a střídavě do Čech. Obec podle německých pramenů vznikla již někdy za vlády pánů z Bogenu mezi léty 1086–1242. Nicméně nejstarší zmínka o obci pochází až z roku 1514. V roce 1518 jsou v obci zmiňovány tři selské dvory a dva půllánní dvory. K Čechám připadla až úpravou hranice r. 1707, zůstala ovšem vsí obývanou výhradně Němci. Ve druhé polovině 18. století v obci bylo pět hospodářských dvorů. V roce 1838 žilo ve Srubech 73 obyvatel ve dvanácti usedlostech. Před druhou světovou válkou měla obec i se samotou Staumühle 21 domů, v nichž žilo 147 obyvatel německé a 7 české národnosti a 3 cizinci. Po roce 1945 bylo německé obyvatelstvo vyhnáno a ves zůstala prakticky pustá, v 50. letech byla po vzniku hraničního pásma zlikvidována. Do současnosti se zachovaly pouze dva objekty, které používala rota Pohraniční stráže. Zdroje:www.sudety.cpkp-zc.czwww.zanikleobce.cz

Stanětice - pomník padlým

Pomník místním padlým v 1. světové válce.