FAQ Chyba, návrh nebo dotaz?

Chodsko.net

Chodsko.net

portál o současném i minulém dění v okolí Domažlic

km
Zrušit
1532 záznamů

Stará Hospoda (Altwirth)

Zcela zničená samota.Zdroje:www.sudety.cpkp-zc.czwww.zanikleobce.cz

Stará Huť - menhir

Patrně novodobý menhir.

Tip na výlet

Stará Huť - nádraží bez kolejí

Stará Huť je součástí obce Nemanice a rozprostírá se v malebném údolí Nemanického potoka, krajině s velmi řídkým osídlením v důsledku dlouholeté izolace území v době studené války. Haltravský hřeben navíc tuto oblast odděluje od zbytku českého území. Za druhé světové války Nemanice nebyly součástí Protektorátu, ale byly „natrvalo“ začleněny do Německé říše. Tehdy se plánovalo prodloužení německé železniční tratě Cham – Waldmünchen přes Nemanice do Poběžovic. Nejprve byla vystavěna železniční stanice, obrat ve válce však zapříčinil, že Německo mělo jiné priority než výstavbu železniční infrastruktury. Trať nebyla dostavěna ani za komunismu a v současné době původní záměr již není aktuální.

Stará huť - pamětní deska zaniklé obce

Starý sokl s obnoveným křížkem a pamětní deskou na louce nad silnicí.

Stará Huť (Althütten)

Osada stávala asi 1 km sev. od Rybníka na levém břehu Radbuzy při silnici na Smolov. Název získala podle sklářské huti, která zde jako jedna z nejstarších v regionu existovala již koncem 16. století. K huti patřily chalupy, mlýn, potok, louky, rybníčky i les Železná hora. Nicméně na počátku 17. století sklárna končí a celá lokalita pustne. Podle záznamů zde až do konce 18. století funguje pouze mlýn a pila. K obnově osídlení na Staré Huti dochází od druhé poloviny 18. století. V roce 1789 zde stálo 11 usedlostí a do roku 1839 se jejich počet zvýšil na 34 usedlostí, obydlených 283 obyvateli. Od roku 1772 do roku 1820 zde byla stanice hraniční ostrahy. V roce 1930 měla Stará Huť 397 německých a 32 českých obyvatel, kteří žili v 58 domech. Sklářská huť nebyla samostatnou obcí, administrativně šlo o osadu obce Mostek, přestože byla větší než samotná obec.Po válce byla osada částečně dosídlena, ale v 50. letech znovu vysídlena kvůli zřizování hraničního pásma. Poté byla zbořena. Místo osady je snadno rozpoznatelné podle osamocené mohutné lípy při silnici. Část od silnice vpravo směrem k Radbuze byla proměněna v dnes zarůstající louky. V 70. letech byly při levé straně silnice prostorem osady nataženy příhraniční zátarasy. Za průsekem po nich se v křoviskách ukrývá několik základových zdí z nejhořejší části.Období zániku: 1950-1960Důvod zániku: hraniční pásmoZdroje:www.sudety.cpkp-zc.czwww.zanikleobce.cz

Staré Sedlo - pomník padlým

Pomník padlým v 1. sv. válce.

Staré Sedlo - studánka Nad Darmyšlí

Pramen vytéká z vodovodního sběrníku, asi teče, jen když je dost vody. Studánka je patrná již z cesty po zelené značce z Darmyšle, voda totiž teče přímo cestě. Pokud nemáte GPS, stačí jít po cestě proti proudu a za zvukem tekoucí vody.

Staré Sedlo - sv. Jan Nepomucký

Socha sv. Jana Nepomuckého.

Staré Sedlo (34804)

Místní poštovní pobočka.

Starec

Místní železniční stanice.

Starý Dvůr - studna

Místní studna je nemovitou kulturní památkou obce. Souřadnice GPS jsou pouze přibližné a budeme rádi za upřesnění.

Starý Dvůr - U čtyřech lip

U čtyřech lip je skupina památných stromů u cesty k osadě Starý Dvůr nad obcí Kout na Šumavě a Novodvorským rybníkem. Tři lípy velkolisté a jedna lípa malolistá rostou v nadmořské výšce 480 m a původně obklopovaly nedochovaný křížek. Obvody kmenů lip měří 332, 320, 348 a 511 cm, jejich koruny dosahují do 30, 29, 30 a 27 m (měřeno v r. 2002). Stáří je odhadováno na 200 let. Chráněny jsou od roku 2002 pro svůj vzrůst, jako krajinná dominanta a součást památky.

Starý Herštejn - přírodní rezervace

Starý Herštejn je přírodní rezervace vyhlášená roku 1968. Důvodem k vyhlášení bylo zajištění ochrany původního či přírodě blízkého ekosystému smíšených podhorských bučin na balvanité suti a zajištění ochrany typických rostlinných a živočišných společenstev vázaných na tyto drahocenné ekosystémy. Vyskytuje se zde také několik vzácných rostlinných a živočišných druhů. Z rostlin stojí za zmínku například vzácná kapradina laločnatá (Polystichum aculeatum) či jedna z nejjedovatějších rostlin u nás oměj vlčí (Aconitum vulparia). Z živočichů potom dva druhy vzácných mandelinek (Chrysolina umbratilis, Chrysolina crassimargo), ohrožený pták lejsek malý (Ficedula parva) a výjimečně také rys ostrovid (Lynx lynx). Uvnitř rezervace se dále nachází kulturní památka – zřícenina hradu Starý Herštejn z druhé poloviny 13. století.

Starý Klíčov - sv. Václav

Kaple sv. Václava ve Starém Klíčově byla vystavěna v roce 1863 a je ve vlastnictví obce.

Tip na výlet

Starý Klíčov - zatopený lom s podvodní pozorovatelnou

Zatopený bývalý kamenolom s průzračnou vodou o velikosti cca 200x40 m (max. hloubka 9 m). Pod hladinou je umístěna největší podvodní kabina v ČR, pozorovatelna OSAC–SPČR (Optimist Sub Aqua Club, Svaz průmyslu a dopravy ČR), která umožňuje pozorování života pod vodou "suchou nohou". Lokalita s celoročně dobrou viditelností je vhodná pro potápěče – začátečníky i ty zkušené – kteří mají v místě základní servis (půjčovna výstroje, plnění lahví atp.). Pod vodou je také vrak lodi, umělá jeskyně, podvodní plošina. V místě je velká zastřešená terasa (kapacita 200 osob), možnost občerstvení (domácí kuchyně), v zimě je k dispozici vytápěná klubovna. Do areálu je zákaz vstupu psů.   Adresa: Starý Klíčov 39, 345 01 Mrákov     Otevírací doba:    pondělí 9–20 úterý 9–20 středa 9–20 čtvrtek 9–20 pátek 9–20 sobota 9–20 neděle 9–20

Strachovice - pomník

Památník ve Strachovicích.

Stráž - pomník padlých

Památník padlým v první i druhé světové válce ze Stráže se jmény padlých vojínů a s textem: „Na památku padlým ve světové válce roku 1914 - 1918 věnuje mládež ze Stráže. Na památku obětem druhé světové války Jiřímu Mazancovi popravenému v Drážďanech 18. IV. 1944 a Josefu Pivoňkovi, umučenému v Dachau 1. XI. 1944 věnuje obec a SČM.“

Stráž - pomník padlým

Pomník padlým 1. i 2. světové války.