FAQ Chyba, návrh nebo dotaz?

Chodsko.net

Chodsko.net

portál o současném i minulém dění v okolí Domažlic

km
Zrušit
1532 záznamů

Přívozec - zámek

Od 14. století stávalo v Přívozci zemanské sídlo. Po řadě majitelů, většinou drobných zemanů, se roku 1753 dostal statek do vlastnictví Bořků Dohalských z Dohalic. Ti na zámku s mansardovou střechou žili ještě ve 20. století. V polovině 18. stol. Dohalští tvrz přestavili v barokní jednoposchoďový zámek. Kolem byla vybudována velká ovocná a okrasná zahrada. V dnešní době je zámek zchátralý a opuštěný.

Ptenín - kaplička

Kaplička u Ptenína.

Ptenín - pomník padlým

Památník padlým v první světové válce z obce Ptenín.

Ptenín - zámek

Původně zde stála pouze tvrz, ale v první polovině 18. stol. získal Ptenín hrabě Ferdinand Morzin, majitel Dolní Lukavice, který nechal tvrz přestavět na barokní zámek. Zámek tvoří dvě vývojově odlišné budovy. Původní renesanční tvrz je zmiňována již v 16. stol. Má klenutý průjezd s vystupující baštou a vedle jednopatrové stavení. Nová část je tvořena vícekřídlou jednoposchoďovou budovou. Pod jižním křídlem prochází dlouhý průjezd. Renesanční ráz si do jisté míry ponechala severní část objektu.

Puclice - čp. 2

Venkovská usedlost čp. 2 je nemovitou památkou obce Puclice.

Puclice - pomník padlých

Památník padlým v druhé světové válce z obce Puclice byl slavnostně odhalen 20. července 1947.

Puclice - pomník padlých

Památník padlým v první světové válce z obce Puclice.

Puclice - rybník

Nad rybníkem v Puclicích stojí překrásná tvrz.

Puclice - sv. Jan Nepomucký

Socha sv. Jana Nepomuckého.

Puclice - sv. Máří Magdaléna

Polygonální kaple sv. Máří Magdalény datována r. 1842 je ve vlastnictví obce.

Puclice - tvrz

Tvrz patrně postavil poč. 15. stol. vladyka Bušek Bohuchval z Hrádku na ostrohu mezi dvěma roklemi nad rybníkem a měla půdorys v podobě písmena L. Byla to původně vodní tvrz, obklopená velkými rybníky, které se rozprostíraly v lukách, kde se dosud říká Na rybníkách; na severní a severovýchodní straně chránil tvrz vodní příkop, přes nějž vedl padací most. Její dodnes zachované mohutné zdi i sklep pocházejí zřejmě již ze 16. století.V 15. stol. tvrz renesančně přestavěli Šlovičtí ze Šlovic. V 17. stol. ji Jaroslav Hora z Ocelovic upravil na barokní zámeček, jehož dřevěné stropy a úprava místností jsou dosud zachovalé v západním křídle. Roku 1765 byla koupena Trauttmannsdorfy a připojena k Horšovskému Týnu. Tím ztrácí starý zámek odpovídající využití, kterého se dočkal teprve po dlouhých 240 letech. Na bývalé majitele upomíná nástěnná malba se znakem Horů z Ocelovic. Částečně je dochováno také 8 malovaných postav císařských granátníků, za nimiž vystupují stany tureckého tábora. Tyto malby připomínají vojenskou službu Jana Fridricha Širntingára. V 18. stol. byla tvrz o patro snížena. K budově je krátkým krckem připojeno užší východní křidlo. V letech 1998-2004 proběhla rekonstrukce tvrze a nyní zde najdeme obecní úřad, mateřskou školku, obecní knihovnu, společenské prostory a muzeum.

Puclice - židovský hřbitov

Židovský hřbitov Puclice se nachází na kraji lesa jihozápadně od obce. Lze se k němu dostat po polní cestě vedoucí od silnice Křenovy. Na místě se dochovaly cca 200 náhrobků. Hřbitov byl založen údajně roku 1750, Hřbitov je dobře udržovaný a obehnán vysokou zdí . Židovský hřbitov v Puclicích, založený údajně v roce 1750, leží jihozápadně od obce Puclice s přístupem po polní cestě odbočující doprava v půli silnice na Křenovy. Dochováno je zde kolem 220 náhrobků. Areál je ohrazen vysokou zdí a zamyká se (klíč lze zapůjčit). I přes zrušení místní židovské obce dle zákona z roku 1890 se zde pohřbívalo až do začátku nacistické okupace. Nejstarší dochované náhrobky pochází z počátku 19. století. Byl zdevastováný po 2. světové válce. Židovské domy byly soustředěny v centru obce a v přestavbách jsou dochovány. Synagoga byla postavena roku 1818, po roce 1893 byla přestavěna na obytný dům, který byl v roce 1975 zbořen.

Rabov (Rappauf)

Osada Rabov se nacházela v poslední třetině cesty mezi zaniklou vsí Václav a místem, kde se tato cesta stýká se silnicí směřující z Valdorfu do Pleše. V lokalitě osady se nacházela sklárna, která je poprvé zmiňována v roce 1718. Tato sklárna se nazývala Plešská a vyrábělo se zde tabulové sklo, okenní čočky, páteříky a knoflíky. V roce 1747 tato sklárna zaniká a pravděpodobně již není obnovena, i když je tato lokalita pod názvem Alte Plesser Hütte zakreslena na vojenských mapách z let 1764-1768. V roce 1838 se osada skládala z pěti dřevěných chalup. Před druhou světovou válkou bylo v Rabově 16 usedlostí. Po druhé světové válce byla osada jako součást hraničního pásma zničena (zůstaly nepatrné zbytky stavení).Období zániku: postupně po 1945Důvod zániku: hraniční pásmo Zdroje:www.sudety.cpkp-zc.czwww.zanikleobce.cz

Racov - pomník padlým

Pomník padlým v 1. sv. válce.

Racov - sv. Martin

Místní kostel.

Radonice - čp. 24

Venkovská usedlost čp. 24 je nemovitou památkou obce Radonice.

Radonice - čp. 9

Venkovská usedlost čp. 9 je nemovitou památkou obce Radonice.

Radonice - mlýn

Radonický mlýn.

Radonice - pomník padlým

Pomník padlým v 1. sv. válce.