FAQ Chyba, návrh nebo dotaz?

Chodsko.net

Chodsko.net

portál o současném i minulém dění v okolí Domažlic

km
Zrušit
1532 záznamů

Prapořiště - sv. Jan Křtitel

Kaplička sv. Jana Křtitele v Prapořišti byla původně zasvěcena sv. Janu Nepomuckému. V roce 1870 získala nový zvon, o který přišla v 1. světové válce, a který byl nahrazen zvonem železným. Zasvěcení sv. Janu Křtiteli proběhlo až s přestavbou v roce 1921. Na svátek Jana Nepomuckého se konalo procesí se sochou tohoto světce a sochou Panny Marie do Držalského lesa, kde kdysi také stávala u studánky dřevěná kaple. Po roce 1921 se proto v obci držely pouti dvě. Češi stále slavili pouť sv. Jana Křtitele a Němci slavili na sv. Jana Nepomuckého.

Prostiboř - kaple

Návesní kaple v obci Prostiboř.

Tip na výlet

Prostiboř - most

Historický silniční most.

Prostiboř - pomník padlým

Pomník padlým v 1. sv. válce.

Prudice - krypta

Kryptu v pseudogotickém slohu nechala vystavět Otýlie, dcera statkáře Ferdinanda Nicolaie (†1881). Krypta byla vykradena a kosti rozházeny po okolí. Souřadnice GPS jsou pouze přibližné a budeme rádi za upřesnění.

Prudice - Panna Marie

V aleji lip stojí malá kaple Panny Marie vystavěná na památku smrti syna majitele prudického dvora, který zemřel ve třech letech na záškrt. Souřadnice GPS jsou pouze přibližné a budeme rádi za upřesnění.

Prudice - statek

Statek je v soukromém vlastnictví dcery domažlického továrníka Kralovce, paní Jirotkové z Domažlic, která žije v USA a nedala svolení k provádění jakýchkoliv oprav.

Přetín - kaple

Kaple v Přetíně.

Přetín - kaplička

Kaplička u Přetína.

Přetín - pomník padlým

Pomník padlým v Přetíně.

Přimda - informační centrum

Poskytujeme informace o vlakových a autobusových spojích, možnostech ubytování a kulturním a sportovním vyžití ve městě a okolí. Dále prodáváme pohlednice, turistické známky, vizitky a mapy a různé upomínkové předměty. Nabízíme propagační letáky. K dispozici je internet.

Přimda - studna u sv. Apoleny

Zdroj se nachází u ruiny kostela sv.Apoleny. Ten byl postaven kolem roku 1670 v blízkosti léčivého pramene (údajně léčícího oční neduhy). Voda je v cca 120 cm hluboké betonové šachtě, přikryté plastovým víkem.

Tip na výlet

Přírodní park Sedmihoří

Přírodní park Sedmihoří se nachází na území stejnojmenné vrchoviny mezi městy Horšovský Týn a Bor. Převážně zalesněné území je tvořeno depresí obklopenou z jižní, západní a severní strany věncem 11 vrcholů, z nichž nejvyšší jsou Racovský vrch (619 m) a Chlum (609 m). Okrajové části parku tvoří zemědělské plochy a rybníky. Na území parku lze nalézt dobře vyvinuté formy zvětrávání žuly.

Přírodní park Valcha

Přírodní park Valcha byl založen v roce 1980. má rozlohu 1 447 ha a je tvořen pěti nevysokými zalesněnými kopci – Pískovým vrchem (579 m n. m.), Ptačím vrchem (534 m n. m.), Homolí (579 m n. m.), Homolkou (509 m n. m.), které převyšují okolní krajinu Chodské pahorkatiny. Oblast je tvořena středně zrnitou porfyrickou žulou pozdně variského borského žulového masivu. Úlomky této horniny se zde vyskytují v typických mrazových srubech. Původní lesní porosty kyselých a borových doubrav byly nahrazeny porosty kulturními, díky převaze borovice lesní ale mnohde připomínají původní lesní společenstva. Fragment starého kyselého boru se zmlazením dubu, charakteristického pro jižní část Tachovské brázdy, je chráněn jako přírodní památka Valcha. Bylinné patro lesních stanovišť je velmi chudé, takže zajímavější společenstva jsou v parku hlavně v mokřadech a potočních nivách. Nejzajímavějším druhem je ďáblík bahenní (Calla palustris), z dalších zajímavých druhů se zde vyskytují např. vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia), krušník širolistý (Epipactis helleborine), kosatec žlutý (Iris pseudacorus) a vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata). Fauna je zajímavá zejména podél toků, najdeme zde například ropuchu zelenou (Bufo viridis) a blatnici skvrnitou (Pelobates fuscus. V jižní části parku hnízdí luňák červený (Milvus milvus) a výr velký (Bubo bubo). Zajímavou ukázkou lidového využití přírodního materiálu je kamenná lávka na máchání prádla v samotě Valcha.

Tip na výlet

Přírodní park Zelenov

Přírodní park Zelenov se rozkládá na ploše 345 ha a navazuje na chráněnou krajinnou oblast Český les a stejnojmenný přírodní park. Nachází se asi 2 km jihozápadně od Domažlic a je součástí geomorfologického celku Všerubská vrchovina, podcelku Českokubická vrchovina a okrsku Babylonská vrchovina. Krajina se zvýšenou estetickou hodnotou byla vyhodnocena na 97% území parku. Převážná část parku, s nejvyšším vrchem Dmout (602 m n. m.), je porostlá smrkovými lesy, které doplňují olšiny, remízy a rozptýlená zeleň. Horninovým podkladem území přírodního parku jsou dvojslídné svory s přechody do dvojslídné až biotitické pararuly. Na některých místech se zachovaly pestré mezofilní trávníky a na bývalých vlhkých loukách se vyvinula vysokobylinná lada. Na okraji rybníku se vyskytují vzácnější druhy rostlin – např. zábelník bahenní (Comarum palustre) nebo šišák vroubkovaný (Scutellaria galericulata). Místy se zde vyskytují vlhké sečené louky, kde můžeme objevit vzácné rostliny, např. prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), hadí mord nízký (Scorzonera humilis), či kozlík dvoudomý (Valeriana dioica). Na toku Zubřiny zde leží také tři rybníky - Zelenovský, Radošovský a Strakovský (od severu k jihu). V daném území se nachází jedna ze čtyř lokalit v rámci CR výskytu kriticky ohroženého raka kamenáče (Austropotamobius torrentium). Zároveň je jedinou dosud zjištěnou lokalitou v naší republice, kde se vyskytuje spolu s rakem říčním (Asfacus astacus). Kromě raků zde byl zaregistrován výskyt dalších zákonem chráněných živočichů, a to škeble řícní (Anodonta cygnea) a ledňáčka říčního (Atcedo atthis). Oba dva jsou zařazeni rovněž do kategorie silně ohrožených druhu. Zelenov byl oblastí klidu vyhlášen v roce 1987.

Přívozec - lom

Již nevyužívaný lom se nachází v blízkosti obce Přívozec.

Přívozec - Panna Marie

Návesní kaple Panny Marie v obci Přívozec.

Přívozec - roubenka čp.18

Roubenka v Přívozci čp. 18.