FAQ Chyba, návrh nebo dotaz?

Chodsko.net

Chodsko.net

portál o současném i minulém dění v okolí Domažlic

km
Zrušit
1532 záznamů

Kout na Šumavě - zámecká lípa

Jeden z mnoha památných stromů v širším okolí vysazený krajinotvorným šlechtickým rodem Stadionů je lípa stojící před koutským zámkem.

Kout na Šumavě - zámek

Své panství Stadionové spravovali ze zámečku postaveného na severní straně obce. Zámeček ve své minulosti fungoval mimo jiné jako kasárna Československé lidové armády. V roce 1981 prošel zcela necitlivou rekonstrukcí (nevhodná střešní krytina, okna, fasáda, přístavba atp.) a od té doby byl využíván jako škola v přírodě, do které se jezdily zotavovat děti ze severních Čech. V roce 2002 byl provoz zařízení z ekonomických důvodů přerušen. V roce 2004 získala zámek do svého majetku obec Kout na Šumavě.

Kout na Šumavě (34502)

Místní poštovní pobočka.

Krchleby - pomník padlým

Pomník padlým 1. i 2. světové války.

Krchleby - sv. Jan Nepomucký

Návesní kaple v Krchlebech.

Krtín - kaple

Návesní kaple v Krtíně.

Křakov - kaple

Vestavěná kaplička v Křakově.

Křakov - sv. Václav

Kostel je gotický z 2. poloviny 14. století, v 16. a 19. století byl přestavěn a upraven. Na věži jsou dva zvony s reliéfní výzdobou, větší z roku 1555. Kostel byl opraven v roce 1991.

Křenice - Panna Marie

Kaple Panny Marie v Křenicích z roku 1873.

Křenice - pomník padlým

Památník padlým v první světové válce v obci Křenice.

Křenice - tvrz

V obci Křenice (dříve Kšenice) stávala tvrz snad již ve 13. století. Do dnes zachovaná tvrz je pravděpodobně novější z poloviny 16. stol. Najdete ji v areálu dnešního zemědělského podniku při západním okraji obce. Dnešní tvrz si zachovala pouze obvodové zdivo na ploše přibližně 30 x 15 m. Vnitřní prostory byly zcela vybourány v 18. stol. při přestavbě na sýpku. Dnes uvnitř najdeme tři dřevěná patra typická právě pro sýpku. Na jižní stěně se dochovaly zbytky sgrafitové výzdoby.

Křenovy

Místní železniční stanice.

Tip na výlet

Křenovy - minimuzeum vah

Minimuzeum vah s výstavní plochou 4,23 m2 a více než 40 exponáty je nejmenším muzeem v České republice. Muzeum bylo založeno v květnu roku 2006. Je zapsáno v knize rekordů ČR jako nejmenší muzeum v republice. To bylo potvrzeno agenturou Dobrý den v České knize rekordů. V expozici jsou zastoupeny váhy s hmotnostním rozsahem od 2 gramů do 16 tun. Otevřeno každý den od května do října. Ke každé prohlídce je možný odborný výklad průvodce. Vstupné je dobrovolné, s možností nákupu turistických suvenýrů. Průvodcovství zajišťují 2 rodiny v obci, které vlastní i klíče od muzea. Otevírací doba:    sobota 10–17 neděle 10–17 pondělí Zavřeno úterý 10–17 středa 10–17 čtvrtek 10–17 pátek 10–17

Křenovy - pomník padlým

Pomník padlým v 1. sv. válce.

Křenovy - pomník první písemné zmínky o obci

Pomník první písemné zmínky o obci v roce 1379.

Křenovy - sv. Václav

Kaple sv. Václava byla postavena na náklad obce a s přispěním dobrovolných dárců v roce 1926 na místě staré kapličky zasvěcené Panně Marii. Od tohoto roku bývají poutě v Křenovech na sv. Václava – první byla 28. září 1926 a sloužila se při ní mše svatá. Kaple je i nyní ve vlastnictví obce.

Křížová Huť (Kreuzhütte)

Samota a sklárna fungující od poč. 18.stol. do přibližně r. 1890 stávala na mýtině v údolí Nemanického potoka pod strmými svahy Starého Herštejna. Lokalita však zřejmě byla obývána až do r. 1945. Místo se nachází poněkud stranou - vpravo od silnice vedoucím údolím od býv. Lískovce k Závisti. Na mýtině v současnosti najdeme jen myslivecký posed a lišejníky obrostlé staré ovocné stromy. Nevýrazné zbytky po někdejší sklárně jsou zarostlé jívami, smrky a náletovými křovinami.Období zániku: postupně po 1945Důvod zániku: postupné vysídlení po 1945Zdroje:www.sudety.cpkp-zc.czwww.zanikleobce.cz

Kubička (Plassendorf)

Osada založená r. 1709 ležela jv. od Folmavy poblíž německé hranice. Tvořilo jí pouze 8 usedlostí se 41 obyvateli (1921). Po válce došlo k vyhnání obyvatel a v 50. letech po vzniku hraničního pásma ke zboření objektů. Dnes se místo nachází prakticky beze stop zástavby - jeví se jako lesík uprostřed luk poblíž železniční trati Domažlice-Furth.Zdroje:www.sudety.cpkp-zc.czwww.zanikleobce.cz

Tip na výlet

Kurzova věž na Čerchově

Historie rozhledny na Čerchově je úzce spjata s Klubem českých turistů. První rozhledna zde byla vystavěna už v roce 1894, byla to dřevěná trámová konstrukce. Velký zájem turistů vydržela 10 let. Historie druhé rozhledny se začala psát 23. května 1904, kdy byl položen základní kámen stavby. Slavností otevření se potom uskutečnilo 16. července 1905. Radost všem zkalila 2. světová válka, kdy Čerchov obsadila německá armáda. Ani konec války nepřinesl žádné zlepšení. Díky své poloze (zhruba 2 km od hranic s Německem) se Čerchov ocitl v tzv. hraničním pásmu a vstup sem byl přísně zakázán. Usadila se zde československá armáda a v sedmdesátých letech tu vyrostly vojenské objekty i s radiovou věží, která převyšovala Kurzovu rozhlednu. Ani rok 1989 nepřinel žádné výrazné změny. Teprve v roce 1999 byla rozhledna konečně navrácena domažlickému odboru KČT. Po nezbytné rekonstrukci byla věž předána veřejnosti 16. července 2000. Věž nese jméno jednoho ze zakladatelů KČT Dr. Viléma Kurze. Dvacet metrů vysoká věž má plošinu ve výšce 16 metrů, na kterou se dostanete po 129 schodech. Z rozhledny se vám naskytne výhled na Babylon, Domažlice, Plzeň, Přimdu, Velký Javor a za dobré viditelnosti Alpy a Krušné hory.   Otevírací dobakvěten a červen: So+Ne 10-17 hod.červenec a srpen: denně mimo pondělí 10-17 hod.září a říjen: So+Ne 10-17 hod.   Dostupnost2 km od hranic (hraniční přechod Čerchov / Lehmgrubenweg) Vzdálenost vzdušnou čarou: 12,5 km JZ od Domažlic Vlakem: Autobusem: Pěšky: 4,5 km po modré TZ z Pece - nebo 4,5 km po červené z Capartice, od rozcestí Horizontálka po modré - nebo 6,5 km po červené z České Kubice Na kole: cyklotrasa C34 z Capartice Autem: