FAQ Chyba, návrh nebo dotaz?

Chodsko.net

Chodsko.net

portál o současném i minulém dění v okolí Domažlic

km
Zrušit
1532 záznamů

Horšovský Týn - kino

Kino Horšovský Týn bylo prvním na okrese s novou digitální technologií.

Horšovský Týn - křížová cesta

Anna Marie Trautmansdorffová nechala roku 1696 vybudovat Křížovou cestu s pěti zastaveními, které lemují cestu k poutnímu kostelu sv. Anny, především však ke zmenšenině kaple Božího hrobu. Loučení Krista s P. Marií (při cestě k nádraží)Kristus na hoře Olivetské (mezi silnicí a železniční tratí) skupina plastik - klečící Kristus, apoštolové, andělBičování KristaKorunování Krista trnovou korunou Kristus klesá pod křížem (při odbočce cesty ke sv. Anně od silnice)

Horšovský Týn - lovecký zámek Anaburg

Na počátku 17. století založil majitel horšovskotýnského panství Vilém starší Popel z Lobkovic u vsi Horšova kolem poplužního dvora velkou panskou oboru se soustavou devíti rybníků a obehnal ji pevnou kamennou zdí, která se zachovala dodnes. Na ostrůvku jednoho z rybníků, v těsné blízkosti Horšova, postavili někdy po r. 1744 tehdejší majitelé panství Trautmannsdorfové malý barokní lovecký zámek. Tento dodnes zachovaný šestiboký altán se čtyřhrannou věžičkou a dvojitou střechou o jedné centrální místnosti byl pojmenován Annaburg zřejmě na počest druhé manželky Františka Norberta Trautmannsdorfa Marie Anny, rozené hraběnky z Herberštejna. V 80. letech 19. století byla kolem zámku výrazná květinová výzdoba. Později přestal zámek plnit svoji funkci a byl opuštěn. Rybník kolem opuštěné budovy, stojící dnes na pozemcích školního statku střední zemědělské technické školy v Horšovském Týně, vyschl a z ostrůvku se stalo mírné návrší v rovinatém terénu. Altán postupně zchátral až do úplné ruiny - v 90. letech 20. století se propadla střecha, v altánu rostly stromy. Díky usilovné práci žáků oboru Pozemní stavitelství SOŠ a SOU Horšovský Týn a za finanční pomoci Plzeňského kraje se altán podařilo zachránit. Byl obnoven v letech 2007 - 2009. Slouží škole i městu jako místo vhodné k pořádání společenských akcí.

Horšovský Týn - městská památková rezervace

Jedním z nejobdivovanějších objektů je renesanční zámek obklopený rozsáhlým anglickým parkem. Původně gotické kostely sv. Apolináře a sv. Petra a Pavla prošly pozdějšími barokními úpravami. V kostele sv. Apolináře jsou k vidění zachovalé nástěnné malby vytvořené umělci pozdní gotiky. Měšťanské domy jsou ukázkami gotické, renesanční i barokní architektury.

Horšovský Týn - míčovna

Míčovna v Horšovském Týně patří mezi nejstarší míčovny v České republice. Obdélný patrový objekt charakterizují rozměrná okna uzavřená dřevěnými žaluziemi. Patro si udrželo svoji starší úpravu s klasicistní výmalbou. Objekt vznikl patrně ve dvou stavebních fázích, když starší renesanční stavba byla zvýšena o mladší nástavbu patra. Míčovna je zmiňována již v roce 1622 při prodeji horšovskotýnského panství Trauttmansdorffům.

Horšovský Týn - pamětní deska krále Eduarda VII.

Pamětní deska v Horšovském Týně s textem: "Vzpomínka na přítomnost jeho veličenstva krále Eduarda VII., který se účastnil lovů jako host knížete Karla Trauttmansdorffa a kněžny Josefíny z Trauttmansdorffu 30.srpna 1904, 3.září 1906, 4.září 1907 a 2.září 1908." Král Eduard VII. (9. listopadu 1841 – 6. května 1910) byl král Spojeného království Velké Británie a Irska a britských dominií a císař Indie od 22. ledna 1901 do své smrti. Byl prvním britským panovníkem z dynastie Sachsen-Coburg und Gotha, která byla jeho následníkem Jiřím V. přejmenována na windsorskou.

Horšovský Týn - pamětní deska osvobození

Pamětní deska s nápisem: "Na věčnou paměť osvobození města Horšovský Týn americkou armádou 5.5.1945. For the eternal memory of the liberation of the town of Horšovský Týn by the american army".

Horšovský Týn - Panna Marie

Kaplička P. Marie čtvercového půdorysu s plochou nepravou klenbou je ze druhé poloviny 18. století.

Horšovský Týn - Panna Marie

Socha Panny Marie v Horšovském Týně.

Horšovský Týn - Panna Marie

Kaple Panny Marie za městem.

Horšovský Týn - pivovar

Pivovar Gurmán v těsném sousedství zámku - Horšovský Týn. Piva stálé produkce: Polotmavá 14° Pšeničná 12° Světlý ležák 11° Světlý ležák 12°

Horšovský Týn - Plachého čp. 90

Měšťanský dům čp. 90 je nemovitou kulturní památkou města Horšovský Týn.

Horšovský Týn - Plzeňská čp. 18

Měšťanský dům čp. 18 je nemovitou kulturní památkou města Horšovský Týn.

Horšovský Týn - Podhájí

Ve skutečnosti je vedeno jako rybník. Je tedy neustále volně přístupné, bez plavčíka či vybavení, přesto je v něm stav kvality vody neustále sledován. Sousedící chatová osada nabízí ubytování: 11x bungalov po 4 pokojích s dvěma lůžky (samostané vchody) 1 den 160,-Kč a více dní 140,-Kč. Společné WC, sprchy.

Horšovský Týn - pomník padlých

Památník padlým v první světové válce z Horšovského Týna.

Horšovský Týn - radnice

Budova radnice byla postavena počátkem 16.století v pozdně gotickém slohu. V roce 1547 vyhořela a byla přestavěna v renesančním slohu. V roce 1693 byla přestavěna v barokním slohu a v něm byla obnovena po druhém požáru v roce 1708. V roce 1801 vyhořela potřetí. Poslední velká přestavba proběhla v letech 1964 až 1967. Dala vyniknout gotickému a renesančnímu jádru se zachovalými stavebními prvky. V průčelí radnice je umístěn barokní znak města, který Horšovskému Týnu polepšil císař Ferdinand II.v roce 1622. Nad ním ve výklenku stojí barokní soch Spravedlnosti s váhami a mečem. Radnice je sídlem městského úřadu.

Horšovský Týn - socha I

Socha západně od Horšovského Týna I.

Horšovský Týn - socha II

Socha západně od Horšovského Týna II.

Horšovský Týn - socha III

Socha západně od Horšovského Týna III.