FAQ Chyba, návrh nebo dotaz?

Chodsko.net

Chodsko.net

portál o současném i minulém dění v okolí Domažlic

km
Zrušit
9 záznamů

Bělá nad Radbuzou - radnice

Sídlo místní samosprávy.

Domažlice - radnice

Uprostřed náměstí, přímo proti kostelu byla postavena radnice. V renesanční podobě poznamenané pozdním barokem, s pěkným gotickým portálem a po přestavbách v důsledku ničivých požárů, se dochovala do r. 1891. Pak byla zbořena, aby uvolnila místo dnešní moderní novorenesanční budově s věžičkou, dostavěné roku 1893.

Holýšov - radnice

Další historickou dominantou Holýšova je radnice. Její stavba byla zahájena v roce 1926 na místě bývalé staré školy podle projektu architekta Ing. Ernsta Březiny. Secesní stavba radnice měla napomoci povýšit obec z původní zemědělské osady na moderní průmyslové centrum. Samotná stavba byla navržena jako víceúčelová, kdy kromě správního centra obce plnila i funkci vzdělávací a kulturní. Byla zde vybudována i obecní šatlava. Dominantním prvkem radnice je hodinová věž. Výroba věžních hodin byla zadána německé firmě Turmuhren - Fabrik. Slavnostní otevření radnice proběhlo dne 28. srpna 1927.

Horšovský Týn - radnice

Budova radnice byla postavena počátkem 16.století v pozdně gotickém slohu. V roce 1547 vyhořela a byla přestavěna v renesančním slohu. V roce 1693 byla přestavěna v barokním slohu a v něm byla obnovena po druhém požáru v roce 1708. V roce 1801 vyhořela potřetí. Poslední velká přestavba proběhla v letech 1964 až 1967. Dala vyniknout gotickému a renesančnímu jádru se zachovalými stavebními prvky. V průčelí radnice je umístěn barokní znak města, který Horšovskému Týnu polepšil císař Ferdinand II.v roce 1622. Nad ním ve výklenku stojí barokní soch Spravedlnosti s váhami a mečem. Radnice je sídlem městského úřadu.

Hostouň - radnice

Sídlo místní samosprávy.

Kdyně - radnice

Mohutná dvoupatrová budova radnice stojí na kdyňském náměstí. V roce 1781 shořela celá jižní strana náměstí i s radnicí. Po požáru vybudovaná radnice se skládala ze zděného přízemí a dřevěného patra. V roce 1850 rozhodli radní tuto stavbu zbořit, zakoupili sousední dům čp. 2 a na spojených parcelách vybudovali radnici novou. Tato rozlehlá budova byla dokončena roce 1852 a protože byla strohá, byla roku 1871 obohacena o plechovou věžičku s hodinovým strojem. Poslední úpravy v roce 2000 dodaly radnici zcela novou venkovní fasádu. Při radnici stojí brána staré přádelny ozdobená sochou ležícího lva.

Koloveč - radnice

Původní stavba radnice vyhořela při velkém požáru v roce 1729. Tehdy bohužel shořely nejstarší listiny (dekrety o udělení práv - např- trhového, hrdelního apod.), kroniky a další doklady, včetně celého archivu městečka Koloveč. Budova se pravila jen provizorně a posléze v letech 1826 - 1830 byla vystavěna radnice nová s věžičkou a hodinami (původně slunečními). Dnes je již budova využívána jako knihovna a spolková místnost.

Poběžovice - radnice

Sídlo místní samosprávy.

Staňkov - radnice

Pozdně barokní radnice z 18. stol.