FAQ Chyba, návrh nebo dotaz?

Chodsko.net

Chodsko.net

portál o současném i minulém dění v okolí Domažlic

km
Zrušit
11 záznamů

Babylon - lom

Bývalý lom a později skládka s jezírkem. Nyní je ve správě horolozeckého oddílu Domažlice.

Domažlice - lom

Lom se nachází na okraji města Domažlice.

Chodská Lhota - lom

V blízkosti Chodské Lhoty se nachází opuštěný lom - celé jeho okolí je přírodní památkou.

Lštění - lom

Lom se nachází v blízkosti obce Lštění.

Milavče - lom

Lom se nachází nedaleko milavečských mohyl.

Mrákov - lom

Využívaný lom se nachází v blízkosti obce Starý Klíčov.

Mutěnín - lom

Přírodní památka Mutěnínský lom leží mezi obcemi Mutěnín a Starý Kramolín, západně od silnice spojující obě obce, mimo turisticky značené cesty. Území o výměře 1,7 ha je chráněno od roku 1990. Důvodem ochrany je opuštěný lom v křemenném dioritu mutěnínského pole.

Otov - lom

V blízkosti Otova se nachází opuštěný lom - celé jeho okolí je přírodní památkou.

Přívozec - lom

Již nevyužívaný lom se nachází v blízkosti obce Přívozec.

Tip na výlet

Starý Klíčov - zatopený lom s podvodní pozorovatelnou

Zatopený bývalý kamenolom s průzračnou vodou o velikosti cca 200x40 m (max. hloubka 9 m). Pod hladinou je umístěna největší podvodní kabina v ČR, pozorovatelna OSAC–SPČR (Optimist Sub Aqua Club, Svaz průmyslu a dopravy ČR), která umožňuje pozorování života pod vodou "suchou nohou". Lokalita s celoročně dobrou viditelností je vhodná pro potápěče – začátečníky i ty zkušené – kteří mají v místě základní servis (půjčovna výstroje, plnění lahví atp.). Pod vodou je také vrak lodi, umělá jeskyně, podvodní plošina. V místě je velká zastřešená terasa (kapacita 200 osob), možnost občerstvení (domácí kuchyně), v zimě je k dispozici vytápěná klubovna. Do areálu je zákaz vstupu psů.   Adresa: Starý Klíčov 39, 345 01 Mrákov     Otevírací doba:    pondělí 9–20 úterý 9–20 středa 9–20 čtvrtek 9–20 pátek 9–20 sobota 9–20 neděle 9–20

Ždánov - lom

Povrchový lom Ždánov se nachází v prostoru mezi obcemi Pařezov a Ždánov. Povrchový lom o rozměrech cca 200 x 150 m, v němž se těží pegmatity. Nadmořská výška terénu v těsné blízkosti lomu dosahuje cca 420 m n. m. Lom leží při úpatí západního svahu uvedeného terénního hřbetu, který je podmíněn geologickou stavbou území, tj. různorodou odolností hornin vůči jejich zvětrávání. Přibližně od vrcholové části terénního hřbetu směrem k západu až severozápadu se vyskytují amfibolitické diority poběžovického bazilického masivu. Jižní až jihovýhodní část svahu terénního hřbetu tvoří cordierit biotitický rohovec. Pegmatitová čočka je uložena v trondjemitu, který obklopuje muskovit biotitická pararula. Povrchový lom leží v dílčím hydrologickém povodí černého potoka.