Anna Marie Trautmansdorffová nechala roku 1696 vybudovat Křížovou cestu s pěti zastaveními, které lemují cestu k poutnímu kostelu sv. Anny, především však ke zmenšenině kaple Božího hrobu. Loučení Krista s P. Marií (při cestě k nádraží)Kristus na hoře Olivetské (mezi silnicí a železniční tratí) skupina plastik - klečící Kristus, apoštolové, andělBičování KristaKorunování Krista trnovou korunou Kristus klesá pod křížem (při odbočce cesty ke sv. Anně od silnice)
Na počátku 17. století založil majitel horšovskotýnského panství Vilém starší Popel z Lobkovic u vsi Horšova kolem poplužního dvora velkou panskou oboru se soustavou devíti rybníků a obehnal ji pevnou kamennou zdí, která se zachovala dodnes. Na ostrůvku jednoho z rybníků, v těsné blízkosti Horšova, postavili někdy po r. 1744 tehdejší majitelé panství Trautmannsdorfové malý barokní lovecký zámek. Tento dodnes zachovaný šestiboký altán se čtyřhrannou věžičkou a dvojitou střechou o jedné centrální místnosti byl pojmenován Annaburg zřejmě na počest druhé manželky Františka Norberta Trautmannsdorfa Marie Anny, rozené hraběnky z Herberštejna. V 80. letech 19. století byla kolem zámku výrazná květinová výzdoba. Později přestal zámek plnit svoji funkci a byl opuštěn. Rybník kolem opuštěné budovy, stojící dnes na pozemcích školního statku střední zemědělské technické školy v Horšovském Týně, vyschl a z ostrůvku se stalo mírné návrší v rovinatém terénu. Altán postupně zchátral až do úplné ruiny - v 90. letech 20. století se propadla střecha, v altánu rostly stromy. Díky usilovné práci žáků oboru Pozemní stavitelství SOŠ a SOU Horšovský Týn a za finanční pomoci Plzeňského kraje se altán podařilo zachránit. Byl obnoven v letech 2007 - 2009. Slouží škole i městu jako místo vhodné k pořádání společenských akcí.
Jedním z nejobdivovanějších objektů je renesanční zámek obklopený rozsáhlým anglickým parkem. Původně gotické kostely sv. Apolináře a sv. Petra a Pavla prošly pozdějšími barokními úpravami. V kostele sv. Apolináře jsou k vidění zachovalé nástěnné malby vytvořené umělci pozdní gotiky. Měšťanské domy jsou ukázkami gotické, renesanční i barokní architektury.
Míčovna v Horšovském Týně patří mezi nejstarší míčovny v České republice. Obdélný patrový objekt charakterizují rozměrná okna uzavřená dřevěnými žaluziemi. Patro si udrželo svoji starší úpravu s klasicistní výmalbou. Objekt vznikl patrně ve dvou stavebních fázích, když starší renesanční stavba byla zvýšena o mladší nástavbu patra. Míčovna je zmiňována již v roce 1622 při prodeji horšovskotýnského panství Trauttmansdorffům.
Pamětní deska v Horšovském Týně s textem: "Vzpomínka na přítomnost jeho veličenstva krále Eduarda VII., který se účastnil lovů jako host knížete Karla Trauttmansdorffa a kněžny Josefíny z Trauttmansdorffu 30.srpna 1904, 3.září 1906, 4.září 1907 a 2.září 1908." Král Eduard VII. (9. listopadu 1841 – 6. května 1910) byl král Spojeného království Velké Británie a Irska a britských dominií a císař Indie od 22. ledna 1901 do své smrti. Byl prvním britským panovníkem z dynastie Sachsen-Coburg und Gotha, která byla jeho následníkem Jiřím V. přejmenována na windsorskou.
Pamětní deska s nápisem: "Na věčnou paměť osvobození města Horšovský Týn americkou armádou 5.5.1945. For the eternal memory of the liberation of the town of Horšovský Týn by the american army".
Kaplička P. Marie čtvercového půdorysu s plochou nepravou klenbou je ze druhé poloviny 18. století.
Pivovar Gurmán v těsném sousedství zámku - Horšovský Týn. Piva stálé produkce: Polotmavá 14° Pšeničná 12° Světlý ležák 11° Světlý ležák 12°
Měšťanský dům čp. 90 je nemovitou kulturní památkou města Horšovský Týn.
Měšťanský dům čp. 18 je nemovitou kulturní památkou města Horšovský Týn.
Ve skutečnosti je vedeno jako rybník. Je tedy neustále volně přístupné, bez plavčíka či vybavení, přesto je v něm stav kvality vody neustále sledován. Sousedící chatová osada nabízí ubytování: 11x bungalov po 4 pokojích s dvěma lůžky (samostané vchody) 1 den 160,-Kč a více dní 140,-Kč. Společné WC, sprchy.
Budova radnice byla postavena počátkem 16.století v pozdně gotickém slohu. V roce 1547 vyhořela a byla přestavěna v renesančním slohu. V roce 1693 byla přestavěna v barokním slohu a v něm byla obnovena po druhém požáru v roce 1708. V roce 1801 vyhořela potřetí. Poslední velká přestavba proběhla v letech 1964 až 1967. Dala vyniknout gotickému a renesančnímu jádru se zachovalými stavebními prvky. V průčelí radnice je umístěn barokní znak města, který Horšovskému Týnu polepšil císař Ferdinand II.v roce 1622. Nad ním ve výklenku stojí barokní soch Spravedlnosti s váhami a mečem. Radnice je sídlem městského úřadu.