FAQ Chyba, návrh nebo dotaz?

Chodsko.net

Chodsko.net

portál o současném i minulém dění v okolí Domažlic

km
Zrušit
5 záznamů

Bezděkov - pivovar

V této obci dodnes stojí původní Knížecí pivovar a lihovar, který byl v majetku barona Korba z Weidenheimu, vlastníka místního zámku. Po znárodnění komunisty v roce 1950 byl vzápětí tento tehdy moderní pivovar zrušen. Po stavbě původního pivovaru zbyl i původní symbol pivovaru - dva medvědi držící půllitr. Tento symbol vzal nynější minipivovar za svůj.Původní recepturu bezděkovského piva se nepodařilo dohledat, tak jeho podoba bude na sládkovi s dlouholetými zkušenostmi z plzeňského pivovaru. V Bezděkově začnou se čtyřmi druhy piva.Pivovar Bezděkov by měl být schopný uvařit až tisíc litrů denně.

Tip na výlet

Domažlice - pivovar

Budova pivovaru zhruba z roku 1720 je památkově chráněna. Tradice vaření piva ve městě Domažlice sahá až do roku 1341, tzn. že domažlický pivovar je jedním z nejstarších ve střední Evropě. O výrobě piva v Domažlicích existuje první písemná zmínka z roku 1341, i když je zřejmé, že pivo se zde vařilo již dříve, neboť daná listina pouze vykazuje sladovníky z města na předměstí. V 16. století se v písemných zprávách jmenovitě uvádí již pět pivovarů. Pivovar byl v průběhu věků přestavován - firma Novák a Jahn dokončila v roce 1892 varnu a o čtyři roky později i sladovnu. Po přelomu 19. a 20. století pivovar provází rozmach a s tím spojená další výstavba sklepa, kotelna. K útlumu dochází během první světové války, kdy je pivovar přechodně uzavřen (1.6. - 3.10. 1917). V roce 1919 je zapsán jako Obecní pivovar v Domažlicích a výroba se rozbíhá jen pomalu. Roku 1936 se název mění na Pivovar města Domažlic. V poválečných letech jsou v pivovaru prováděny rozsáhlé opravy a modernizace, jež se stávají vůbec nejnákladnější investicí v jeho historii. Po znárodnění je pivovar včleněn do podniku Západočeské pivovary a další částečná obnova přichází až koncem 60. let. V 80. letech minulého století se stává součástí podniku Plzeňské pivovary s.p. V roce 1994 přechází pivovar pod Plzeňský Prazdroj a.s., sdružující tehdy pivovary Prazdroj, Gambrinus, Karlovy Vary, Domažlice a sladovnu v Plzni. Toho roku bylo vystaveno 157 000 hl piva a hlavním produktem zůstával Purkmistr 12°. O dva roky později ale společnost pivovar uzavírá a originální značky domažlického piva - Rychtář, Radní, Purkmistr, Písař zanikají. V srpnu 2015 byl slavnostně otevřen zrekonstruovaný Hvozd domažlického pivovaru, ve kterém vzniklo nové Kulturní centrum - Pivovar Domažlice. Jde o první etapu rozsáhlé rekonstrukce pivovaru, která byla finančně podpořena Evropskou unií. Kulturní centrum nabízí prostřednictvím své expozice celou řadu zajímavostí a informací o pivovarnictví na Domažlicku. To vše navíc v netradičně řešených prostorách s prosklenými lávkami.

Horšovský Týn - pivovar

Pivovar Gurmán v těsném sousedství zámku - Horšovský Týn. Piva stálé produkce: Polotmavá 14° Pšeničná 12° Světlý ležák 11° Světlý ležák 12°

Chudenice - pivovar

První pivovar v Chudenicích byl postaven ale už v roce 1564, a to pod záštitou rodu Černínů z Chudenic. Současný minipivovar byl vystavěn v prostorách restaurace Stará škola v Chudenicích. V roce 2012 zde narazili první sud chudenického piva a od tohoto dne je standardně na čepu minimálně ve dvou druzích. Podnik se pyšní mottem Pivo s duchem, tak trochu i proto, že v bývalé škole straší. Mezi tradiční piva patří například světlá 12° Houwárek a Poustevník, což je pivo vařené speciálně pro restauraci Poustevna na nedalekém Bolfánku.

Tip na výlet

Kout na Šumavě - pivovar

Koutské pivo se vařilo pravděpodobně už po zániku hradu Rýzmberka - během třicetileté války. Ale o skutečný rozkvět obce Kout na Šumavě se zasloužila hraběcí rodina Stadionů. Hrabě Jiří Jindřich, svobodný pán ze Stadionu a děkan velechrámu z Wirzburku, koupil toto panství roku 1697, když někdejší majitel Rudolf Maxmilián zemřel. Tento rod pak měl koutské a trhanovské panství ve svém vlastnictví plných 248 let. Při velkostatku byl v roce 1736 založen farní pivovar a hospodářský lihovar. Postupně byl rozšiřován až do dnešní podoby. Rod Stadionů počátkem 20.století vymřel, pivovar několikrát změnil majitele a od roku 1924 do konce II.světové války patřil rodu Schönbornů. Svou činnost ukončil v roce 1969. Během staletí jej vlastnili Karel Bedřich hrabě Stadion-Stadion-Tannhausen, Emerich Damián hrabě Stadion-Stadion - Tannhausen, Filip hrabě Stadion-Tannhausen, Filip hrabě Stadion-Tannhausen – dědici, Bedřich hrabě Rzyszczewo-Rzyszcewski, Anna hraběnka Waldenburg-Zeil, Bedřich hrabě Stadion – Thannhausen, Gizela hraběnka Coudenhove, Marie Kristina hraběnka Schönborn, Gerold Max hrabě Schönborn, Gerold Max hrabě Schönborn - dědici - národní správa, Československý stát, Vrchní správa státní pivovarů Benešov, Západočeské pivovary, n.p. Stod. Pivovar obnovený v roce 2006 je možné si prohlédnout při domluvené exkurzi (minimální počet lidí je 8, vstupné 100 Kč). Jeho sortiment tvoří Koutská desítka, dvanáctka, 14° tmavé a 18° tmavý speciál. V SOUČASNÉ DOBĚ od roku 2020 TRVALE UZAVŘENO.