Dvůr "U Keplů" je stavení v Újezdě u Domažlic, ve kterém v letech 1754- 1775 hospodařil Bolf. Sedlák, který v letech 1767- 1775 byl jednou z hlavních postav chodského odporu proti vrchnosti. Sepsal žaloby Chodů podávané císaři a zastupoval Chody při rozhodčí komisi v Praze. V průběhu velkého selského povstání na Hradecku roce 1775 nabádal Chody k ozbrojenému odporu. V důsledku toho byl dán rozkaz k jeho zatčení.
Statek připomíná se již roku 1531. Nynější pomístný název vzal svůj původ na počátku sedmnáctého století, podle jména nového držitele statku. Odtud pocházela Dorota, manželka Jana Sladkého - Koziny, jejíž otec Adam Weisskopf tento dvůr koupil roku 1650 od Štěpána Pelnáře. Dne 15. 1. 1680 byl tento dvůr Adama Weisskopfa úředně odhadnut a jinému prodán. Je pravděpodobné, že se tak stalo zlovůlí lamingenské vrchnosti.
Původně byla zde obecní rychta. Stará výstavba statku je zachována v miniatuře a jeho stejnoměrná kopie byla instalována na národopisné výstavě v Praze roku 1895. V letech 1653 - 1710 hospodařil zde Adam Podestát. Bystrý a gramotný sedlák, dlouholetý rychtář, v jehož rukou byly soustředěny písemnosti o chodském sporu.
Prastarý pomístný název statku připomíná se již v průběhu husitských válek. Odtud pocházeli mučedníci pro víru, bratři Jan a Mikuláš Nadrybů, upáleni v Boru u Tachova dne 6. 11. 1503, spolu s dalšími čtyřmi bratry na rozkaz Švamberka, tehdejšího zástavního pána Chodů. Roku 1630 se už nachází tento statek v držbě rodu Sladkých, odsud pocházel Jan Sladký Kozina.
Od roku 1958 je v Kozinově statku v Újezdě otevřena Pamětní síň Jana Sladkého Koziny. Jan Sladký Kozina (10.září 1652, Újezd u Domažlic - 28.listopad, 1695 Plzeň) je legendární vůdce chodského povstání na konci 17. století. Popraven byl 28. listopadu 1695 v Plzni oběšením. Jméno dostal podle statku, kde bydlel. Expozice je po rekonstrukci zaměřena na historii chodské rebelie a na život Chodů. Zhlédnout je možné dříve používané hospodářské nástroje, chodské kroje, obyčeje a zvyky. V senci můžete usednout za stůl, který pochází z doby, kdy na statku hospodařil Kozina a pokud si pohoupáte vystavenou dětskou kolíbku, do roka a do dne můžete očekávat narození potomka. Otevírací doba: Od 1. 5. do 30. 9. každého roku. Pondělí - zavřeno. Úterý až neděle - otevřeno od 9:00 hodin do 17:00 hodin. Polední přestávka od 12:00 hodin do 12:30 hodin. Vstupné: dospělí: 50,--Kč děti: 20,-- Kč Prohlídku Pamětní síně lze domluvit i mimo otevírací dobu u Obecního úřadu Újezd na tel. č. 379722282 a nebo na emailové adrese obecního úřadu: urad@obecujezd.cz. Doprovodný výklad je v českém nebo německém jazyce. V muzeu je možné zakoupit pohlednice, brožury a turistické průvodce. Do muzea je bezbariérový přístup. Parkoviště pro osobní auta je na návsi před statkem.
Na obecním úřadě v Újezdě u Domažlic nalezneme pamětní desku letci Virgilu Paulovi Kirkhamovi, pilotovi letounu P-47D Thunderbolt, který zahynul při plnění bojového úkolu dne 30. dubna 1945 a byl posledním padlým americkým pilotem na evropském bojišti. Její vytvoření se zasadilo Občanské sdružení Indianhead Club Pilsen, realizaci Reliéfu ztvárnil Jan Vlček, absolvent Akademie výtvarných umění v Praze a desku zhotovil Umělecko - modelářský atelier Rudolf a Tomáš Matějka Plzeň. Slavnostní odhalení se uskutečnilo v sobotu 30. dubna 2011 před Obecním úřadem Újezd za přítomnosti Virgilova bratra Mariona Kirkhama, členů rodiny, dalších veteránů a pamětníků 2. světové války.
Na vrchu Hrádek (585 m n. m.), nad obcí Újezd (historické chodské vsi) byl roku 1895 postaven pomník Jana Sladkého Koziny, jako výraz obdivu chodského lidu k jednomu z vůdců rebelů z roku 1693. Byl navržen sochařem Františkem Hoškem a vytesán z hořického pískovce Čeňkem Vosmíkem, jedenáct let po prvním vydání románu Psohlavci. Alois Jirásek, který se osobně zúčastnil jeho odhalení, zde převzal čestné občanství chodské vsi Újezd. Socha je vysoká 3,2 m. Kozina je ztvárněn na pomníku s chodským psem, čakanem v pravé a královským privilegiem v levé ruce. V základech je uložena pamětní listina, ve které se mimo jiné uvádí: „A proč byl stavěn pomník tento? Postaven jest, aby písmem kamenným, posunem odhodlaným den co den připomínal okolí svému, zvláště rolníku v poli pracujícímu, čeho schopen byl jeden z nich za práva zděděná; postaven jest, aby zjevem statným, krojem rázovitým na mysl uváděl příchozímu hostu, že mešká mezi lidem jadrným a zachovalým; postaven jest, aby už psem tím, strážcem bdělým, každému tudy putujícímu, vlastenci i cizinci zdaleka hlásal, že jest v kraji Chodův, na půdě, kterou statečný ten rod od věků střeží a zachovává svému národu, že jest na hranici země a řeči České“.
Pomník připomínající upálení mistra Jana Husa stojící na návsi v Újezdě u Domažlic s nápisem: „1415 - 1915 památce Husově“.
Prastarý pomístný název statku připomíná se již v průběhu husitských válek. Odtud pocházeli mučedníci pro víru, bratři Jan a Mikuláš Nadrybů, upáleni v Boru u Tachova dne 6. 11. 1503, spolu s dalšími čtyřmi bratry na rozkaz Švamberka, tehdejšího zástavního pána Chodů. Roku 1630 se už nachází tento statek v držbě rodu Sladkých, odsud pocházel Jan Sladký Kozina.
Sýpka u venkovské usedlosti čp. 20 je nemovitou kulturní památkou obce Újezd.
Špýchar u venkovské usedlosti čp. 2 je nemovitou kulturní památkou obce Újezd.