FAQ Chyba, návrh nebo dotaz?

Chodsko.net

Chodsko.net

_layout.subtitle

Alpačí nos 2
prodej ze dvora

Jan Bozděch: "Pomník J. Š. Baara patří k významným vzpomínkovým místům našeho krásného kraje."

24 October 2023

  * 7. února 1869, Klenčí pod Čerchovem † 24. října 1925, Klenčí pod Čerchovem   Dnes je tomu 98 let, kdy přišlo Klenčí pod Čerchovem o jednoho ze svých nejvýznamnějších rodáků. V padesáti šesti letech opustil tento svět kněz, básník a spisovatel Jindřich Šimon Baar. V srdcích místních však teto velikán své doby, milující rodné Chodsko, zůstává i nadále. Příkladem je letošní rekonstrukce jeho pomníku, který je možno navštívit na Výhledech.   „Hlavním dodavatelem při rekonstrukci byla firma Renovum - Stavební činnost s.r.o., subdodavatelem pro restaurátorské práce pan Jaroslav Šindelář. Tato akce byla podpořena z dotačního titulu Plzeňského kraje a cena rekonstrukce činila 848638 korun bez DPH,“ řekl starosta Klenčí Jan Bozděch. „Restaurování pomníku jsme provedli z více důvodů. Jedním z…

_blog.read
Jan Bozděch: "Pomník J. Š. Baara patří k významným vzpomínkovým místům našeho krásného kraje."

Canzonetta: „Hudba boří hranice a naplňuje nás stejnými emocemi na obou stranách sálu.“

29 August 2023 / _blog.edited 30 August 2023

Ženský pěvecký sbor Canzonetta, jehož popularita sahá daleko za hranice našeho regionu, má velmi pestrý repertoár. Posluchačům nabízejí písně jak lidové, tak i klasické a populární. Na naše otázky odpověděly členky tohoto výjimečného hudebního tělesa v čele se sbormistryní Olgou Holoubkovou.   Na hudební scéně působíte již pětadvacet let, kdy a za jakých okolností vznikl váš ženský pěvecký sbor Canzonetta? Kdo byl zakládajícími členkami? Canzonetta by asi nevznikla nebýt Dívčího pěveckého sboru, který založil roce 1984 v ZUŠ Domažlice pedagog, klavírista a sbormistr František Kumpera. Byl nejen dirigentem sboru, ale i osobitým autorem repertoáru. Pod jeho vedením se sbor rychle rozvíjel. K úspěšné kariéře přispěla i citlivá klavírní spolupráce Jiřiny Eretové. Společně vykročili z domácí…

_blog.read
Canzonetta: „Hudba boří hranice a naplňuje nás stejnými emocemi na obou stranách sálu.“

Malá tejnská dudácká muzika se dostává do podvědomí fanoušků folklóru

4 August 2023

V dnešním rozhovoru bychom vám rádi představili nově založený folklorní soubor z Horšovského Týna. Malá tejnská dudácká muzika má za sebou několik prvních vystoupení a nachází své místo ve folklorním světě našeho regionu. Díky vystoupení na první zámělíčské pouti, která proběhla po dlouhých padesáti letech a nedávné Anenské pouti v Horšovském Týně, získává tato pětice mladých lidí své fanoušky. Nyní se nám dostává možnosti sledovat, jakým směrem se vydá toto nové uskupení propagující folklor a tradice Chodska. Více se dozvíte z rozhovoru, který poskytli členové Malé tejnské dudácké muziky webu Chodsko.net.   1) Kdy a za jakých okolností se poznali členové vaší Dudácké muziky a kdo byl iniciátorem založení vašeho hudebního souboru? Iniciátorem byla Kačka na podnět paní učitelky Aničky…

_blog.read
Malá tejnská dudácká muzika se dostává do podvědomí fanoušků folklóru

Před 134 lety se narodil spisovatel, učitel, básník a lesník Jan Vrba

7 July 2023 / _blog.edited 6 July 2023

* 10. července 1889, Klenčí † 28. května1961, Domažlice   10. července 1889 se v rodině klenečského učitele Petra Vrby narodilo první dítě, syn Jan. Letos si připomínáme sto čtyři a třicetileté výročí. Jan se dočkal celkem čtyř mladších sourozenců. Jeho matka Antonie pocházela z rodu Kostlivých, kteří patří zároveň do rodokmenu Jindřicha Šimona Baara. A Baar je vzdálený příbuzný spisovatele Jana Františka Hrušky. Je bezesporu zajímavé, že v širší rodině najdeme hned tři významné spisovatele.   Jan nedokončil studium na domažlickém gymnáziu. V roce 1908 tedy přešel na Zemskou lesnickou školu v Jemnici na Moravě. V letech 1910 až 1914 vystudoval Vysokou školu zemědělskou ve Vídni. Finanční podpory se mu od rodiny nedostávalo, a tak si přivydělával jako asistent kurzů pro hajné v Berouně a…

_blog.read
Před 134 lety se narodil spisovatel, učitel, básník a lesník Jan Vrba

"V práci a vědění, je naše spasení." Heslo, které přijala za své propagátorka Chodska Hančí Kozinová

23 June 2023

* 26. června 1895, Újezd † 7. června 1982, Plzeň Anna Pelnářová se narodila v Újezdě v roce 1895. 26. června si připomínáme 128 let od narození této významné osobnosti Chodska. Propojení s naším regionem, význam pro něj a láska k Chodsku je pro ni typická. Do paměti mnoha se zapsala jako propagátorka Chodska. Byla sestřenicí mrákovských učitelek sester Bílkových, ale většina lidí si při vyslovení jejího jména, tedy Hančí Kozinová, dá do souvislosti událost z 2. května 1923, kdy se jí dostalo té cti uvítat v Domažlicích prvního prezidenta samostatného Československa T. G. Masaryka. Zasklená fotografie z této významné události je do dneška ve vlastnictví potomků. V roce 1938 se organizačně podílela na protestu proti záboru Chodska, byla s poselstvem na Pražském hradě. V květnu 1939 pronesla…

_blog.read
"V práci a vědění, je naše spasení." Heslo, které přijala za své propagátorka Chodska Hančí Kozinová

Přijďte si prohlédnout nádhernou rozmanitost krojů z Dolního a Horního Chodska na právě probíhající výstavu

13 June 2023

Od 7.6.2023 je možné navštívit výstavu s názvem Kroj v proměnách času. Chodsko můžeme zhruba od 60. let 19. století, podle výrazného odlišení chodského kroje, především ženského, rozdělit na dolní a horní. Na výstavě, která se rozkládá na ploše 120 m2 v prostorách Muzea Chodska, představuje ukázky krojů Dolního Chodska Marie Pincová, zástupce Horního Chodska pak Marie Langová. Výstavu doprovází i přehlídka fotografických obrazů od Václava Šilhy a Zdeňka Zrůsta. První červnové úterý se konala vernisáž, které se podle slov Viktorie Janiurkové z Muzea Chodska zúčastnili autorky výstavy, též autoři fotoobrazů, zástupci folklórních spolků a široká veřejnost. „Většina exponátů pochází ze sbírek Muzea Chodska v Domažlicích, ale významná část je poskytnuta i ze sbírek autorek výstavy. Nedílnou…

_blog.read
Přijďte si prohlédnout nádhernou rozmanitost krojů z Dolního a Horního Chodska na právě probíhající výstavu

Jan Papež: „Chceme ukázat, že i v Praze se chodskému folkloru daří.“

7 June 2023

Z Prahy, přesto srdcem na Chodsku. Tak by se dala definovat pražská Dudácká muzika Praštěnka. Co stálo za vznikem tohoto hudebního souboru, co je jejich doménou a jak se dopracovali k chodskému repertoáru, na to nám odpověděl vedoucí muziky Jan Papež.   1)      Kdy a za jakých okolností se poznali členové vaší Dudácké muziky a kdo byl iniciátorem založení vašeho hudebního souboru? Jak se mladí lidé z Prahy dostanou k tradicím a muzice z Chodska? Naše muzika vznikla v roce 2010 nejprve proto, aby doprovodila tanečníky. Dali jsme se tehdy dohromady muzikanti, kteří měli nějaké zkušenosti z dětských souborů. A když jsme se trochu otrkali, zjistili jsme, že toho zvládneme zahrát a nacvičit víc než jen pár písniček pro tanečníky. Takže jsme vybírali písničky, které všichni alespoň trochu známe…

_blog.read
Jan Papež: „Chceme ukázat, že i v Praze se chodskému folkloru daří.“

Pátého června začala a přesně o osmdesát let později skončila životní cesta malíře Josefa Bureše

1 June 2023

* 5. června 1889, Chrudim † 5. června 1969, Domažlice   Pátého června si připomínáme výročí 134 let od narození českého malíře Josefa Bureše, jenž dlouhé roky působil na Chodsku, kterým se nechal inspirovat k vytvoření svých zásadních děl. Toto datum je však i smutnou připomínkou 54 let od jeho úmrtí. Josef Bureš, křtěný Josef Alois Norbert byl český malíř, portrétista. Narodil se v Chrudimi v rodině kontrolora obecních důchodů Josefa Bureše a jeho ženy Leopoldiny rozené Roznotínské. Měl čtyři sourozence. Kolem roku 1897 se rodina přestěhovala do Prah, kde Josef Bureš nastoupil do základní školy a v další výuce pokračoval na Reálném gymnáziu. V roce 1907 školu absolvoval. Pro svůj nesporný malířský talent navštěvoval soukromou výuku u malíře K. Reisnera a v následujícím roce absolvoval…

_blog.read
Pátého června začala a přesně o osmdesát let později skončila životní cesta malíře Josefa Bureše

Vlastimil Jankovský, Haltravan: „Nezpíváme ani tak hezky, jako rádi.“

24 May 2023 / _blog.edited 2 June 2023

Haltravan. Název nám napovídá, že jde o blízké spojení pohoří Č. Lesa Haltravy s městečkem Klenčí pod Čerchovem. Mužský pěvecký sbor Haltravan vznikl v 80. letech minulého století díky iniciativě chodského dua Alberta Švece a Oldřicha Heindla. Jeho písně jsou ze sbírek Jindřicha Jindřicha, Jindřich Šimona Baara a Jeníka z Bratřic. Vedle doprovodu dud můžeme slyšet nástroje dnes již zřídka používané. Jde o fanfrnoch, pastýřské trouby, zvonečky, či nářadí sedláků, ševců a přadlen. A také hole, s nimiž se dříve mladší prali, a pak starší podpírali. Během roku se účastní různých akcí, začínají 1. ledna koledováním s fanfrnochem, odemykání a zamykání České Studánky, folklorní slavnost Výhledy, Chodské slavnosti, pěší pouť do Furth im Wald a končí 31.12. na hraničním přechodu Lísková – Höll. …

_blog.read
Vlastimil Jankovský, Haltravan: „Nezpíváme ani tak hezky, jako rádi.“

Kristýna Pinkrová: „Zdejší kraj stojí za to obdivovat.“ / „Die Region hier ist bewundernswert.“

11 May 2023 / _blog.edited 15 May 2023

Hindle znamená v chodském nářečí místo mezi tady a tam. Hindle je kraj mezi Plzní a Řeznem, kde nezáleží na tom, jakým jazykem spolu mluvíme, záleží na porozumění. Navzdory mnohdy složité minulosti nás tu mnohem více spojuje než rozděluje. Je to místo, kde hranice nemusí existovat – když budeme chtít… a něco pro to uděláme. (Chodsko žije) Kristýna Pinkrová, historička a autorka několika knih, která stojí za projektem Hindle, nám řekla o svém vztahu k Chodsku a představila projekt Hindle spolku Chodsko žije! – spolek pro kulturu a rozvoj.   1)    Historička, autorka knih, průvodkyně, organizátorka výstav, besed, kurzů a mnoha dalšího. Co dalšího by vás vystihovalo? Mám ráda výzvy, ráda se učím nové věci. To je asi to, co mě žene stále dopředu. A proto je mi práce koníčkem. Vidím ve své…

_blog.read
Kristýna Pinkrová: „Zdejší kraj stojí za to obdivovat.“ / „Die Region hier ist bewundernswert.“