Bývalý lom a později skládka s jezírkem. Nyní je ve správě horolozeckého oddílu Domažlice.
V blízkosti Chodské Lhoty se nachází opuštěný lom - celé jeho okolí je přírodní památkou.
Přírodní památka Mutěnínský lom leží mezi obcemi Mutěnín a Starý Kramolín, západně od silnice spojující obě obce, mimo turisticky značené cesty. Území o výměře 1,7 ha je chráněno od roku 1990. Důvodem ochrany je opuštěný lom v křemenném dioritu mutěnínského pole.
Zatopený bývalý kamenolom s průzračnou vodou o velikosti cca 200x40 m (max. hloubka 9 m). Pod hladinou je umístěna největší podvodní kabina v ČR, pozorovatelna OSAC–SPČR (Optimist Sub Aqua Club, Svaz průmyslu a dopravy ČR), která umožňuje pozorování života pod vodou "suchou nohou". Lokalita s celoročně dobrou viditelností je vhodná pro potápěče – začátečníky i ty zkušené – kteří mají v místě základní servis (půjčovna výstroje, plnění lahví atp.). Pod vodou je také vrak lodi, umělá jeskyně, podvodní plošina. V místě je velká zastřešená terasa (kapacita 200 osob), možnost občerstvení (domácí kuchyně), v zimě je k dispozici vytápěná klubovna. Do areálu je zákaz vstupu psů. Adresa: Starý Klíčov 39, 345 01 Mrákov Otevírací doba: pondělí 9–20 úterý 9–20 středa 9–20 čtvrtek 9–20 pátek 9–20 sobota 9–20 neděle 9–20
Povrchový lom Ždánov se nachází v prostoru mezi obcemi Pařezov a Ždánov. Povrchový lom o rozměrech cca 200 x 150 m, v němž se těží pegmatity. Nadmořská výška terénu v těsné blízkosti lomu dosahuje cca 420 m n. m. Lom leží při úpatí západního svahu uvedeného terénního hřbetu, který je podmíněn geologickou stavbou území, tj. různorodou odolností hornin vůči jejich zvětrávání. Přibližně od vrcholové části terénního hřbetu směrem k západu až severozápadu se vyskytují amfibolitické diority poběžovického bazilického masivu. Jižní až jihovýhodní část svahu terénního hřbetu tvoří cordierit biotitický rohovec. Pegmatitová čočka je uložena v trondjemitu, který obklopuje muskovit biotitická pararula. Povrchový lom leží v dílčím hydrologickém povodí černého potoka.