Vlastimil Jankovský, Haltravan: „Nezpíváme ani tak hezky, jako rádi.“
24 May 2023 / upraveno 2 June 2023
Haltravan. Název nám napovídá, že jde o blízké spojení pohoří Č. Lesa Haltravy s městečkem Klenčí pod Čerchovem. Mužský pěvecký sbor Haltravan vznikl v 80. letech minulého století díky iniciativě chodského dua Alberta Švece a Oldřicha Heindla. Jeho písně jsou ze sbírek Jindřicha Jindřicha, Jindřich Šimona Baara a Jeníka z Bratřic. Vedle doprovodu dud můžeme slyšet nástroje dnes již zřídka používané. Jde o fanfrnoch, pastýřské trouby, zvonečky, či nářadí sedláků, ševců a přadlen. A také hole, s nimiž se dříve mladší prali, a pak starší podpírali. Během roku se účastní různých akcí, začínají 1. ledna koledováním s fanfrnochem, odemykání a zamykání České Studánky, folklorní slavnost Výhledy, Chodské slavnosti, pěší pouť do Furth im Wald a končí 31.12. na hraničním přechodu Lísková – Höll. (Klenčí pod Čerchovem)
Mužský pěvecký sbor Haltravan vystoupí i letos na chodských národopisných slavnostech Výhledy, každoročně pořádané v Klenčí pod Čerchovem. Hudba, folklór, tradice, kroje, to vše nabídnou návštěvníkům tyto dvou denní slavnosti. Jedinečnou atmosféru koncertů pod širým nebem si bude moci publikum užít 24.6.2023 až 25.6.2023 v Klenčí, na Staré poště v areálu Domu přírody. „Srdečně zveme širokou veřejnost na letošní slavnosti Výhledy. Pestrý program si jistě najde své fanoušky od nejmladších po nejstarší a ti se mají skutečně na co těšit,“ pozval návštěvníky Chodska starosta městyse Jan Bozděch.
Na několik otázek nám odpověděl vedoucí Haltravanu Vlastimil Jankovský.
1) Kdy a za jakých okolností vznikl Mužský pěvecký sbor Haltravana, kdo byli zakládající členové?
Haltravan byl založen v roce 1984 sólovými zpěváky Albertem Švecem a Oldřichem Heindlem.
2) Kolik má Haltravan dnes členů a jaké hudební nástroje kdo využívá? Popřípadě, kdo vás ve zpěvu doprovází?
V dnešní době má Haltravan 10 členů. Doprovází nás na dudy Jan Holoubek.
3) Jak často se Haltravan scházel a schází a kde zkouší?
Scházel a schází se pravidelně každý pátek večer cca od 19:00 hodin ve zkušebně na Staré poště v Klenčí a v současné době v roubence u Honzy Holoubka.
4) Kde mohou čtenáři váš pěvecký sbor vídat? Máte pravidelné akce, kterých se účastníte?
Ano, odemykání a zamykání České studánky, folklorní slavnosti Výhledy v Klenčí, Chodské slavnosti v Domažlicích, Mrákovská hyjta, Předvánoční setkání na Dílech atd.
5) Odkud pochází vaše kroje? Jsou dobové, děděné, nebo jste si je nechali ušít? Pokud ano, kde?
Kroje pochází z Chodska a nechávali jsme si je ušít. Na Chodsku je několik děvčat, které šijí kroje jak pro Horní nebo Dolní Chodsko.
6) Jaké písně od jakých autorů zpíváte?
Zpíváme lidové chodské písničky ze sbírek Jindřicha Jindřicha, Jindřich Šimona Baara atd.
7) Jaký je váš vztah k Chodsku, jeho historii a tradicím?
Osobně mám velmi kladný vztah ke kraji, tradicím, líbí se mi na Chodsku. Jsme v chráněné krajinné oblasti, podle toho bychom se k ní měli chovat, ale pokaždé to tak není.
8) Přijímáte další členy? Jak probíhá případný nábor?
Určitě přijímáme nové členy. Kdo má chuť a umí trochu zpívat, ať přijde, určitě se mu mezi námi bude líbit a když ne, tak může zase odejít.
9) Máte už program na rok 2023, kde budete letos vystupovat?
Folklorní slavnosti Výhledy v Klenčí, máme pozvání od mužského pěveckého sboru Kozel z Kozojed na jejich slavnosti, Chodské slavnosti v Domažlicích, Mrákovská hyjta, zamykání České studánky, předvánoční setkání na Dílech atd.
10) Chtěl byste něco osobně říct našim čtenářům o vaší činnosti, folkloru, pozvat je na nějakou pořádanou akci?
Ať se přijdou podívat na některou již zmiňovanou akci. Jak říkáme, nezpíváme ani tak hezky, jako rádi.
11) Co byste lidem, kteří plánují cestu na Chodsko doporučil navštívit?
Těžko říct, celé Chodsko je krásné a každému se líbí něco jiného. Všechny chodské obce jsou krásné a každá může nabídnout něco jiného.
Zde si můžete poslechnout Chodské písně v podání Haltravanu:
LK