Červený vrch je přírodní památka u Otova. Důvodem ochrany je opuštěný lom se zachovanými žilami pegmatitu.
Hora je přírodní památka, která se nachází ve vrcholové části stejnojmenného kopce o výšce 760 m n. m., 2 km jižně od Němčic. Důvodem ochrany je lokalita smíšeného porostu s výskytem áronu skvrnitého.
Hvožďanská louka je přírodní památkou nacházející se v okolí vesničky Hvožďany 2,5 km od Poběžovic. Je zčásti zamokřená s pestrými lučními společenstvy a velkým množstvím chráněných druhů rostlin. Louka zaujímá plochu o rozloze bezmála 7 hektarů jihovýchodního svahu Nademlýnského vrchu. Podle katastrálního rozdělení leží na rozhraní obcí Načetín a Hvožďany. Přírodní památkou byla vyhlášena roku 1992 ve snaze chránit přirozenou luční květenu a její pestré složení. Často bývá nazývána „květnicí Českého lesa.“ Mezi mnohými bylinnými druhy se nacházejí některé obzvlášť cenné a tedy i chráněné. Jsou jimi například vstavač obecný, prstnatec májový, hořec hořepník, se kterým souvisí i výskyt nejstabilnější populace modráska hořcového v České republice. Výskyt druhově velmi bohatých společenstev bylin a rostlin je zásluhou oblasti, která se vyskytuje v těsné blízkosti zdroje pitné vody.
Chodovské skály jsou přírodní památka nedaleko Chodova. Důvodem ochrany lokality je zachovalý přírodní výchoz mohutných křemenných žil, označovaných jako český křemenný val.
Důvodem ochrany lokality jsou mokřadní rašelinné louky a luční prameniště s výskytem vzácných a zvláště chráněných druhů rostlin. Louky byly v uplynulých 50 letech pravidelně ručně sečeny, takže se na místě zachovalo množství lučních společenstev neovlivněných intenzivním zemědělstvím. Jde například o prstnatec májový, kozlík dvoudomý, vemeník zelenavý, zábělník bahenní, blatouch bahenní či přesličku poříční.
Přírodní památka Louka u Šnajberského rybníka leží východně od obce Pila, mezi Šnajberským rybníkem, Velkým rybníkem a rybníkem Hadrovec mimo turisticky značené cesty. Území o výměře 5 ha je chráněno od roku 1992. Důvodem ochrany jsou rašelinné a mokřadní biotopy s výskytem obzvláště chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů v nivě potoka Bystřice.
Mlýneček je přírodní památka nedaleko Mrákova. Důvodem ochrany je syenitový skalní výchoz.
Mutěnínský lom je přírodní památka u Mutěnína. Důvodem ochrany je opuštěný lom v křemenném dioritu mutěnínského pole.
Německá hora je přírodní památka poblíž obce Chodská Lhota. Důvodem ochrany je opuštěný lom v olivinickém gabronoritu, který je významnou dokumentační lokalitou kdyňského masivu.
Orlovická hora je přírodní památka poblíž obce Pocinovice v okrese Domažlice. Důvodem ochrany je stará dobývka limonitových rud, která je významnou dokumentační lokalitou domažlického krystalinika. Přírodní památka zahrnuje vrcholovou část stejnojmenného vrchu o nadmořské výšce 719 metrů geomorfologicky spadajícího do celku Všerubská vrchovina, podcelku Jezvinecká vrchovina, okrsku Havranická vrchovina a podokrsku Orlovická vrchovina.
Salka je přírodní památka poblíž obce Pasečnice. Důvodem ochrany je dobývka po těžbě kyzových břidlic, která je významnou dokumentační lokalitou domažlického krystalinika. Přírodní památka se nachází v západním svahu stejnojmenného 600 metrů vysokého vrchu geomorfologicky spadajícího do celku Všerubská vrchovina. Skalní sluj Salka, jejíž dno i přilehlé „štoly“ jsou zaplaveny vodou, je turisty velmi vyhledávána nejen v létě, ale také v zimě, kdy lze spatřit v přední části nad jezírkem rampouchy.
Skalky na Sádku je přírodní památka poblíž obce Postřekov. Důvodem ochrany je ochrana fragmentu smrkové bučiny na mimořádně nepříznivém stanovišti, jako typu přirozeného společenstva v jižní části Českého lesa.
Sokolova vyhlídka je přírodní památka nedaleko Babylonu. Důvodem ochrany je skalní výchoz křemenného valu.
Veský mlýn je přírodní památka poblíž obce Bělá nad Radbuzou. Důvodem ochrany je společenstva přechodových rašelinišť a krátkostébelných luk s výskytem vzácných a zvláště chráněných druhů rostlin.