Venkovský dům čp. 126 je nemovitou kulturní památkou obce Kout na Šumavě.
Venkovský dům čp. 20 je nemovitou kulturní památkou obce Kout na Šumavě.
Venkovský dům čp. 3 je nemovitou kulturní památkou obce Kout na Šumavě.
Venkovský dům čp. 74 je nemovitou kulturní památkou obce Kout na Šumavě.
Venkovský dům čp. 82 (obytné stavení s chlévy, stodola, branka) je nemovitou kulturní památkou obce Kout na Šumavě.
Venkovský dům čp. 83 (obytné stavení s chlévy, stodola) je nemovitou kulturní památkou obce Kout na Šumavě.
Na hřbitově, který je za obcí (směrem do Starce), je hrobka hraběte Filipa Františka Josefa Stadiona, kterým v roce 1927 vymřela mužská linie tohoto rodu. Nápis na hrobce je: Na památku posledního říšského hraběte Filipa ze Stadionů.
Skupina památných stromů v osadě Starý Dvůr u obce Kout na Šumavě. Tři přibližně 400 let staré duby letní (Quercus robur) rostou na louce mezi cestou a zahradou, v nadmořské výšce 480 m. Obvody jejich kmenů měří 643, 566 a 551 cm, koruny stromů dosahují do výšek 20,5; 27,5 a 27 m. Chráněny jsou od roku 2002 pro svůj věk, vzrůst a jako krajinná dominanta. Dub letní neboli křemelák dorůstá výšky až 45 metrů. Roste v téměř jakémkoli typu půdy včetně písčité, daří se mu i na vlhkých hlinitých půdách. Má hluboké kořeny, které mohou tvořit spojení se spodní vodou, proto bývá častěji zasažen bleskem než jiné stromy. Je mimořádně odolný proti větru. Křemelák roste velmi pomalu a může se dožít i 1500 let.
Po třicetileté válce se o největší rozkvět obce Kout na Šumavě postarala hraběcí rodina Stadionů, jež panství vlastnila téměř 250 let. Stadionové začali postupně významně přetvářet místní krajinu. Roku 1702 zde slavný rod vybudoval malebnou kapli sv. Jiří, ve dvacátém století se pak hraběnka ze Stadionu zasloužila o její přestavbu v impozantní jednolodní kostel. Slavný rod Stadionů vymírá po meči a panství získávají Schönbornové.
Původně obec Kout na Šumavě vznikla jako samostatný dvůr, který patřil pánům Rýzmberka. V roce 1589 koupil koutský statek Jiří hrabě z Guttensteina, který postavil tvrz. Budova tvrze je v současné době využívána jako centrum občanské vybavenosti. Nachází se zde zde trafika, prodejna potravin, kadeřnictví, kino, restaurace, ordinace lékaře, místní knihovna a kanceláře obecního úřadu.
Kaple je ve vlastnictví obce. Byla vystavěna v roce 1750 na paměť 27 horníků, kteří zde při dolování zahynuli.
Zemědělský dvůr čp. 59 (hlavní správní budova, stodola, hospodářská budova, chlévy) je nemovitou kulturní památkou obce Kout na Šumavě.
Váchalovský mlýn u Kouta na Šumavě leží na záhořanském potoce nedaleko Novodvorského rybníka. Byl přestavěný na pilu a vodní elektrárnu.