Hraniční hora Havran (německy Rabenberg) v Českém lese představovala zejména pro naši socialistickou armádu velmi důležitý strategický bod umožňující ze tří čtvrtin pohled na německé území. Na poměrně odlehlém místě byla první vojenská věž pro radiotechnický průzkum, tj. pro sledování radarů nebo navigačních systémů letadel tehdejších západních armád, postavena začátkem 60. let minulého století. Šlo o dřevěnou konstrukci, která byla v průběhu let 1967–72 postupně nahrazena 46 metrů vysokou hláskou – cca 25 metrů vysokou ocelovou konstrukci s dřevěnou nástavbou a anténami. Věž měla jedenáct pater, vlastní kuchyň, kotelnu a při výpadku elektrické sítě hlásku napájely elektrocentrály. Svému účelu sloužila do konce 80. let. Tehdy byla odstraněna dřevěná nástavba a zbytek věže provizorně zastřešen. Záhy, v roce 1992, armáda Havran opustila. Od té doby volně přístupný objekt jen těžko odolával klimatickým podmínkám i vandalům.
Neutěšené situace i záměru hlásku na Havranu odstranit si na podzim 2009 povšimli členové občanského sdružení „Klub vojenské historie a sportů Tachov“ (založeno v roce 2008). Dohodli se na převodu areálu do svého majetku (červenec 2011) a v roce 2013 nechali věž opravit.
Nová rozhledna na Havranu je volně přístupná. Přístup je možný pouze pěšky, a to buď z české strany od osady Stará Knížecí Huť (odtud cca 7km pěšky), nebo z německé strany od parkoviště v Silberhütte (odtud pěšky cca 2km) při silnici Bärnau-Altglashütte-Flossenbürg (je možné využít hraniční přechod Pavlův Studenec-Bärnau).
- Věže, rozhledny
- Lesná