Pátého června začala a přesně o osmdesát let později skončila životní cesta malíře Josefa Bureše
1. červen 2023
Pátého června si připomínáme výročí 134 let od narození českého malíře Josefa Bureše, jenž dlouhé roky působil na Chodsku, kterým se nechal inspirovat k vytvoření svých zásadních děl. Toto datum je však i smutnou připomínkou 54 let od jeho úmrtí.
Josef Bureš, křtěný Josef Alois Norbert byl český malíř, portrétista. Narodil se v Chrudimi v rodině kontrolora obecních důchodů Josefa Bureše a jeho ženy Leopoldiny rozené Roznotínské. Měl čtyři sourozence. Kolem roku 1897 se rodina přestěhovala do Prah, kde Josef Bureš nastoupil do základní školy a v další výuce pokračoval na Reálném gymnáziu. V roce 1907 školu absolvoval. Pro svůj nesporný malířský talent navštěvoval soukromou výuku u malíře K. Reisnera a v následujícím roce absolvoval opět soukromě školení u malíře K. Raška. V dalším studiu pokračoval na pražské malířské akademii, kde v letech 1909 a 1910 absolvoval II. ročník všeobecné školy u prof. V. Bukovace a následně absolvoval dva ročníky speciální školy prof. H. Schwaigra. Po Schwaigrově úmrtí roku 1912 pokračoval speciální školou u profesora R. z Ottenfeldů v zimním semestru, kde i akademii ukončil.
Od roku 1925 působil na Chodsku. Delší dobu žil v Klenčí pod Čerchovem, kde vytvořil svá stěžejní díla jako například Hrnčené bába, Sedící žebrák a Dudáci. Zbytek svého života prožil v Domažlicích, kde se spřátelil se sochařem V. Amortem a malířem J. Šebkem. Zemřel v Domažlicích, v den svých osmdesátých narozenin 5. června roku 1969.
Josef Bureš se věnoval portrétní malbě, zobrazoval rázovité postavy z chodských vesnic a z Domažlic. Vytvořil portréty domažlických starostů a ředitelů spořitelny, pro muzeum v Klenčí namaloval podobiznu J. Š. Baara a podobizny J. Jindřich, B. Hezké a V. Amorta. Mezi jeho nejoblíbenější chodské modely patřila takzvaná Hrnčená bába – Marie Štefaničová, což byla postava z Baarova díla a posloužilo za námět stejnojmenného obrazu z roku 1934. (zdroj)
„Jsme hrdí, že v Muzeu Jindřicha Šimona Baara, jednoho z nejvýznamnějších klenečských rodáků, mohou návštěvníci obdivovat dílo malíře Josefa Bureše, který v Klenčí strávil část svého života. Baarův dům určitě stojí za návštěvu, nejen díky těmto jedinečným obrazům, ale i díky expozici, která dává nahlédnout do života na Chodsku," řekl starosta Klenčí Jan Bozděch s tím, že muzeum je otevřené od května do září a zájemci ho mohou navštívit každý den mimo pondělka, kdy se musí exkurze domluvit předem.
LK